Frost & Sullivan: Rosja porządkuje system ochrony zdrowia

Rosyjski Program Rozwoju Opieki Zdrowotnej może spowodować znaczące zmiany strukturalne na rosyjskim rynku farmaceutycznym.

Może także stworzyć nowe możliwości dla inwestorów zagranicznych. Tak uważa globalna firma doradcza Frost & Sullivan.

Głównym celem owego programu jest podniesienie jakości i dostępności opieki zdrowotnej, a co za tym idzie, poprawienie ogólnego stanu zdrowia społeczeństwa. W związku z tym, rząd rosyjski zamierza:
• wprowadzić obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne,
• wyposażyć szpitale w nowoczesny sprzęt,
• zapewnić im wykwalifikowaną kadrę,
• stworzyć system elektronicznych kart zdrowia,
• zwiększyć kontrolę nad lekami wydawanymi na receptę, a przez to zniechęcić społeczeństwo do leczenia się na własną rękę.

Najnowszą inicjatywą jest plan rosyjskiego Ministerstwa Zdrowia, aby zwiększyć krajową produkcję „strategicznie ważnych”, jak stwierdzono, farmaceutyków. Wstępna lista tych leków została ogłoszona 11 grudnia 2009. Znajdują się na niej leki stosowane przy leczeniu chorób, które w Rosji zwykle są przyczyną zgonu, czyli chorób serca, nowotworów, chorób zakaźnych, a także chorób układu oddechowego i pokarmowego. Leki te obecnie produkowane są przez największe międzynarodowe koncerny farmaceutyczne, takie jak Novartis, KRKA, Sanofi-Aventis, Shering-Plough i Roche. Przez najbliższe 2-3 lata większość z nich będzie nadal podlegać ochronie patentowej.

– Ta decyzja rosyjskiego Ministerstwa Zdrowia jest krokiem w kierunku substytucji importu i osiągnięcia do roku 2020 równowagi pomiędzy lekami importowanym i produkowanymi w kraju, zgodnie z założeniami Rosyjskiego Programu Rozwoju Opieki Zdrowotnej – wyjaśnia Dominika Grzywińska, analityk sektora farmaceutycznego Frost & Sullivan. – Rosyjski rynek farmaceutyczny wart jest obecnie 16,2 mld dolarów i jest najszybciej rosnącym rynkiem w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Jednak 80 procent sprzedawanych leków, to nadal leki pochodzące z importu, ponieważ krajowe przedsiębiorstwa są zazwyczaj małe i niedokapitalizowane. Jest jescze zbyt wcześnie, by oceniać, jak planowane zmiany zrestrukturyzują rynek, ale można już nakreślić kilka ewentualnych scenariuszy...

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH