Forma zatrudniania lekarzy nie jest tylko problemem dyrektorów szpitali Mariusz Wołosz; FOT. PTWP

Aktualne orzecznictwo sądów stoi na stanowisku, że pracownik nie może łączyć pracy etatowej z pracą w ramach umowy cywilnoprawnej u tego samego pracodawcy, nawet, jeżeli ta druga umowa została zawarta za pośrednictwem podmiotu trzeciego. Stawia to szpitale w bardzo trudnej sytuacji - pisze w liście do ministra zdrowia Mariusz Wołosz, wiceprezes Związku Szpitali Powiatowych Województwa Śląskiego*.

Aby w pełni wyjaśnić problem musimy wrócić do 2008 roku, kiedy zmiana ustawy o Zakładach Opieki Zdrowotnej wprowadziła obowiązek wliczania czasu dyżuru medycznego do czasu pracy lekarzy. Spowodowało to skutek w postaci braku możliwości zagwarantowania w szpitalach - przez zatrudniony już personel medyczny - ciągłości udzielania świadczeń zdrowotnych (tj. 24-godzinnej pracy przez 7 dni w tygodniu).

Jedynym rozwiązaniem w tej sytuacji okazało się zawieranie umów (w drodze konkursów) pomiędzy szpitalami a podmiotami zewnętrznymi, które zapewniały swoim personelem medycznym prawidłową obsadę (głównie w zakresie dyżurów pielęgniarskich oraz lekarskich).

Częściowo jest tak, że personel medyczny, którym dysponują podmioty zewnętrzne, ma równocześnie podpisane umowy o pracę z naszymi szpitalami. Stan ten trwa do dnia dzisiejszego i był przez cały ten okres akceptowany - zarówno przez Państwową Inspekcję Pracy, jak i kontrolerów ZUS.

Aktualne orzecznictwo sądów stoi na stanowisku, że pracownik nie może łączyć pracy etatowej z pracą w ramach umowy cywilnoprawnej u tego samego pracodawcy, nawet, jeżeli ta druga druga została zawarta za pośrednictwem podmiotu trzeciego. Stawia to szpitale w bardzo trudnej sytuacji, gdyż to brak specjalistów zmuszał placówki do stosowania opisanej formy zatrudnienia

Obecnie zatrudnienie poprzez podmioty zewnętrzne zapewnia pełną obsadę dyżurową w oddziałach szpitali oraz poradniach, jednak w tych okolicznościach będziemy zmuszeni do rozwiązania umów z firmami zewnętrznymi, co spowoduje braki w obsadzie personel w szpitalach i zagrożenie możliwości udzielania świadczeń zdrowotnych w trybie 24-godzinnym. Taki stan rzeczy może w przyszłości prowadzić do ograniczenia działalności szpitali, nawet przez konieczność podjęcia decyzji o zamykaniu niektórych oddziałów.

Uważamy, że problemy dotyczące zatrudniania (w obecnej sytuacji braku kadr na rynku pracy) to nie tylko sprawa dyrektorów szpitali, lecz temat ten powinien być rozpatrywany również na szczeblu centralnym i wymaga natychmiastowego przyjęcia rozwiązań systemowych w postaci regulacji prawnych.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH