Liczba przedsiębiorstw starających się o nadanie statusu zakładu pracy chronionej spadła z 469 w 2005 roku do 57 w 2008 roku - podaje Gazeta Prawna.

Powodem braku zainteresowania firm taką formą działalności jest to, że firmy od 2010 roku będą dostawać taką samą pomoc z PFRON, jak inne firmy zatrudniające niepełnosprawnych. W odróżnieniu od nich, muszą jednak zapewnić pracownikom m.in. doraźną i specjalistyczną opiekę medyczną oraz poradnictwo i usługi rehabilitacyjne. Są też zobowiązane do przystosowania stanowisk pracy, pomieszczeń sanitarnych oraz ciągów komunikacyjnych do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Przedsiębiorcy podkreślają, że korzyści, jakie może uzyskać ZPChr z uzyskania takiego statusu, np. zwolnienie od podatku leśnego lub od nieruchomości, nie rekompensuje już pracodawcom podwyższonych kosztów, jakie ponoszą w związku z zatrudnianiem niepełnosprawnych.

Od czerwca 2009 roku zakłady pracy chronionej mogą jednak ubiegać się o dodatkową pomoc. Mają prawo się starać o zwrot kosztów budowy lub rozbudowy zakładu, transportu osób niepełnosprawnych oraz kosztów administracyjnych.

Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że o ile ciągu czterech ostatnich lat zmniejszyła się liczba zakładów pracy chronionej, coraz więcej niepełnosprawnych pracowników zatrudniają firmy z otwartego rynku pracy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH