Finansowanie szpitali w sieci: wyższa jakość = wyższy ryczałt Wskaźnik zwiększy się o 0,02, jeśli szpital legitymuje się akredytacją Centrum Monitorowania Jakości z wynikiem 90 proc. punktów Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Ryczałt dla szpitala w sieci będzie większy, jeśli placówka udzieli więcej świadczeń ambulatoryjnych i posiada certyfikaty jakości.

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie sposobu ustalania ryczałtu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń zdrowotnych określa sposoby finansowania szpitali w sieci. Pozwala obliczyć wartość ryczałtu, który szpital otrzyma po 31 grudnia br. Ryczałt na pierwsze trzy miesiące funkcjonowania sieci (od października do grudnia br.) wyliczany jest na podstawie wartości kontraktu z 2015 r. - informuje Rzeczpospolita.

Wzór na obliczanie ryczałtu zawiera trzy zmienne: prognozowaną cenę jednostki sprawozdawczej, którą każdy oddział wojewódzki NFZ określi osobno w planie zakupu, skorygowaną liczbę jednostek sprawozdawczych oraz jakościowy wskaźnik korygujący Q.

Premiowane będzie wykonywanie większej liczby świadczeń ambulatoryjnych i posiadanie certyfikatów jakości.

Współczynnik Q wzrośnie o 0,01, jeśli placówka udzieli w przyszpitalnej przychodni o 10 proc. więcej porad. Wskaźnik wzrośnie o 0,015 dla szpitali zakwalifikowanych do sieci jako ogólnopolskie i III stopnia, jeśli średnia wartość hospitalizacji wzrośnie o 3 proc.

Wskaźnik zwiększy się też o 0,02, jeśli szpital legitymuje się akredytacją Centrum Monitorowania Jakości z wynikiem 90 proc. punktów, o 0,015, gdy wynik wynosi powyżej 80 proc., i o 0,01, jeśli jest niższy.

Współczynnik wzrośnie o 0,005, jeśli szpitalne laboratorium mikrobiologiczne posiada świadectwo Ogólnopolskiego Sprawdzianu Wiarygodności Badań Mikrobiologicznych Polmicro lub programu międzylaboratoryjnej oceny jakości badań z chemii klinicznej, wydawany przez Centralny Ośrodek Badań Jakości w Diagnostyce Laboratoryjnej.

Żeby ułatwić dyrektorom obliczenia, na stronie Ministerstwa Zdrowia opublikowano symulator obliczania ryczałtu w danym oddziale NFZ w formie pliku xls.

Więcej: rp.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH