Finansowanie leczenia przez NFZ - to już za mało

Część dyrektorów szpitali zwraca uwagę na fakt, że mimo coraz lepszego sprzętu w lecznicach, dostępność do usług nie zwiększa się, ponieważ brakuje finansowania. Maciej Hamankiewicz, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej uważa, że poziom finansowania ochrony zdrowia jest dramatycznie niski, ale ma nadzieję na poprawę dzięki dodatkowym ubezpieczeniom.

Rynek Zdrowia: - Szpitale w Polsce coraz częściej dysponują znakomitym sprzętem, dzięki środkom europejskim. Nierzadko nie jest on wykorzystywany w pełni, ponieważ brakuje środków z NFZ na procedury medyczne...

Maciej Hamankiewicz: - Cieszymy się, że szpitale dysponują coraz większą bazą materialną, która umożliwia coraz skuteczniejsze pomaganie chorym. Mam nadzieję, że przekształcone w spółki jednostki będą miały możliwość wykorzystywania sprzętu nie tylko na podstawie środków z Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wydaje mi się, że pomogą tu uregulowania opracowane przez rząd dotyczące ubezpieczeń dodatkowych i alternatywnych. W tej chwili trwają zaawansowane prace dotyczące ubezpieczeń dodatkowych, a lada moment pojawią się projekty dotyczące ubezpieczeń alternatywnych. Jedna i druga regulacja umożliwi szersze wykorzystanie sprzętu. Szpitale będą również mogły wykorzystywać sprzęt w działalności niezwiązanej z finansowaniem z NFZ.

- Otwarcie mówiąc, pieniędze z NFZ już nie wystarczają na finansowanie potrzeb zdrowotnych?
- Fundusz jest posiadaczem takiej, a nie innej puli pieniędzy. Środki te zostały okrojone przez decyzje rządu między innymi dotyczące KRUS-u. W wyniku tych decyzji sytuacja zmierza do tego, że niestety NFZ nie będzie chciał i mógł finansować medycyny na właściwym dla kraju środkowoeuropejskiego poziomie.

Niedofinansowanie ochrony zdrowia w Polsce jest dramatyczne. Wyposażanie szpitali w nowoczesny sprzęt, identyczny jak ten, który funkcjonuje w krajach Europy Zachodniej, powinno być związane z proporcjonalnymi nakładami na ochronę zdrowia.

Obcenie w NFZ jest blisko 60 mld zł na finansowanie systemu, do tego dochodzi pula środków z innych źródeł na poziomie około 30-40 mld zł, łącznie daje to kwotę około 100 mld zł w systemie ochrony zdrowia. Gdybyśmy wyposażyli naszą służbę zdrowia w podobny sprzęt - przykładowo taki jak w niemieckiej ochronie zdrowia - to analogicznie finansowanie systemu w Polsce powinno być czterokrotnie wyższe, ale biorąc pod uwagę ogół środków w systemie. Dlatego finansowanie medycyny w kraju nie powinno zaczynać się i kończyć na Narodowym Funduszu Zdrowia.

- Płatnik tłumaczy, że nakłady na ochronę zdrowia z roku na rok się zwiększają. W 2004 r. na szpitalnictwo Fundusz przeznaczał 13,2 mld zł, w 2011 r. – 27 mld zł...

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH