Feministki apelują do do ministra zdrowia i NFZ ws. antykoncepcji

Organizacje feministyczne protestują przeciwko pobieraniu przez ginekologów opłat za założenie lub wymianę wkładki antykoncepcyjnej. Wystosowały w tej sprawie listy do ministra zdrowia Ewy Kopacz oraz prezesa NFZ Jacka Paszkiewicza.

Jak podkreśla Federacja na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny, z napływających informacji wynika, że kobiety mają problemy, gdy chcą założyć lub wymienić wkładkę antykoncepcyjną w przychodniach, które mają kontrakty z NFZ na świadczenia z zakresu ginekologii. Zgłaszano, że niektórzy lekarze nie chcą wykonywać tego zabiegu, a pacjentki zmuszane są do korzystania z prywatnych gabinetów.

Federacja oraz 23 inne organizacje pozarządowe, które podpisały się pod listami, wskazują, że placówki, które podpisały umowy z NFZ na świadczenia ginekologiczne, są zobligowane świadczyć tego typu usługę w ramach kontraktu.

- Fakt ten jest szczególnie bulwersujący w sytuacji, gdy w Polsce, wśród dostępnych na rynku środków antykoncepcyjnych, jedynie założenie i wyjęcie wkładki wewnątrzmacicznej jest współfinansowane ze środków państwowych. Dlatego też niezwykle ważnym jest, aby Polki miały niczym nieograniczony dostęp do tego zabiegu, jako jedynej metody antykoncepcji, za którą nie muszą płacić z własnej kieszeni - czytamy w liście organizacji.

Według nich NFZ wycenił ten zabieg na około 40 zł, zaś w prywatnych gabinetach kosztuje on około 800-1000 zł. 

- W przypadkach, gdy przychodnia bądź gabinet lekarski nie ma możliwości wykonania niektórych standardowych zabiegów ginekologicznych, do jakich niewątpliwie należy wymiana wkładki antykoncepcyjnej, kontrakt powinien być renegocjowany lub anulowany - przekonują autorzy listu.

Ich zdaniem restrykcyjna kontrola zakresu, w jakim zakontraktowane przez NFZ placówki świadczą usługi ginekologiczne, jest konieczna, gdyż często są one traktowane przez lekarzy wybiórczo, głównie ze względów światopoglądowych.

Rzecznik prasowy NFZ Andrzej Troszyński podkreślił, że Fundusz kontraktuje świadczenia udzielane przez ginekologów. Zaznaczył, że o szczegółach dotyczących udzielanych świadczeń decydują lekarze. Jak poinformował mazowiecki oddział NFZ, założenie i wymiana wkładki wewnątrzmacicznej są świadczeniami refundowanymi ze środków publicznych. Pacjentki muszą ponieść koszty samej wkładki.

Przyjęta w październiku przez Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy rezolucja potwierdza prawo lekarzy do korzystania z tzw. klauzuli sumienia. Oznacza to, że mogą oni odmówić wykonania świadczeń niezgodnych z ich światopoglądem. W rezolucji zaznaczono jednak, że przy stosowaniu klauzuli sumienia państwo musi zagwarantować każdemu pacjentowi właściwe leczenie w stosownym czasie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH