Federacja PZ upomina się o podwyżki dla pielęgniarek praktyki Federacja PZ upomina się o podwyżki dla pielęgniarek praktyki. Fot .Archiwum

MZ nie przewidziało podwyżek dla części pielęgniarek POZ; w rozporządzeniu pominięto tzw. pielęgniarki praktyki. Federacja Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia ”Porozumienie Zielonogórskie” wzywa ministra zdrowia i prezesa NFZ do skorygowania tej decyzji.

W przesłanym we wtorek (27 października) Rynkowi Zdrowia piśmie ”Porozumienie Zielonogórskie” przypomina, że w pierwszej wersji rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, w którym przewidziano podwyżki wynagrodzeń dla pielęgniarek i położnych (podpisanego 8 września) minister zdrowia pominął wszystkie pielęgniarki i położne podstawowej opieki zdrowotnej.

Po interwencji Federacji PZ oraz pielęgniarek i położnych POZ, 14 października minister zmienił rozporządzenie, uwzględniając tę grupę (ale nadal tylko część zainteresowanych). Żadnych podwyżek nie przewidziano bowiem dla tych pielęgniarek POZ, które pomagają bezpośrednio lekarzom w wykonaniu ich świadczeń dla pacjentów.

W piśmie do ministra zdrowia i prezesa NFZ Federacja Porozumienie Zielonogórskie przypomina, że w POZ pracują także pielęgniarki praktyki, których zakres obowiązków związany jest nie z samodzielnym udzielaniem określonych świadczeń na rzecz pacjentów, lecz sprowadza się do pomocy lekarzom.

”Pracy tych pielęgniarek, niestety Panowie nie doceniacie. Nie przewidujecie dla nich podwyżek ani w żadnym z rozporządzeń, ani w umowach w zakresie świadczeń lekarza POZ wynikających z niedawno opublikowanych projektów zarządzeń prezesa NFZ na rok 2016” - napisał Jacek Krajewski, prezes Federacji PZ.

Federacja ponownie apeluje, aby resort zdrowia i NFZ nie dzieliły pielęgniarek i położnych na gorsze i lepsze. Nie zgadza się na ich nierówne traktowanie, domaga się niezwłocznego uwzględnienia podwyżek także i dla pominiętej grupy pielęgniarek.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH