FPZ ws. deklaracji wyboru lekarza: NFZ ogranicza możliwości leczenia

Zdaniem Federacji Porozumienie Zielonogórskie żądanie NFZ, by przychodnie weryfikowały składane przez pacjentów deklaracje wyboru lekarza lub pielęgniarki, gdy ci zmieniają miejsce pracy, prowadzi do skreślania wielu chorych z list przychodni. W efekcie coraz więcej osób jest pozbawionych możliwości leczenia w dotychczasowych praktykach.

Federacja interweniowała już w tej sprawie u minister zdrowia. Zwraca przy tym uwagę na przepisy, które wyraźnie mówią, że pacjent zapisuje się do lekarza w danej przychodni, a jeśli wybrany lekarz się zmieni, poradnia w dalszym ciągu pełni nad nim opiekę. 

Tymczasem płatnik wymaga, by w sytuacjii, gdy lekarz przestał pracować w danej praktyce, pacjent wypełnił nową deklarację wyboru. W przeciwnym wypadku może zostać skreślony z listy pacjentów danej placówki.

- W ten sposób karani są pacjenci i lekarze - ocenia Jacek Krajewski, prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie. - Dla wielu chorych oznacza to brak dostępu do opieki medycznej. Przychodniom grozi natomiast zamknięcie, ponieważ zostaną pozbawione odpowiednich środków finansowych - dodaje. 

21 lipca 2011 r. minister zdrowia Ewa Kopacz zajęła oficjalne stanowisko w tej sprawie. Do Jacka Paszkiewicza prezesa NFZ trafiło pismo wzywajace do zaprzestania weryfikacji deklaracji.

- Efekt tej interwencji jest odwrotny: coraz większa liczba lekarzy ma weryfikowane listy pacjentów - mówi Krzysztof Radkiewicz, wiceprezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie.

Jak podkreśla Jacek Krajewski, Fundusz nie respektuje poleceń ministra zdrowia i stawia pacjentów nieświadomych potencjalnych problemów w kłopotliwej sytuacji. A w jeszcze trudniejszej - przychodnie, które zamiast leczyć, tracą czas na zbędne czynności administracyjne.
 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH