FPZ: po wdrożeniu eWUŚ - okres przejściowy w finansowaniu POZ

Prezes Federacji Porozumienie Zielonogórskie Jacek Krajewski poinformował po spotkaniu z prezes NFZ Agnieszką Pachciarz w środę (21 listopada) że jest szansa na utrzymanie dotychczasowego poziomu i sposobu finansowania świadczeń POZ w okresie obowiązywania systemu eWUŚ od 1 stycznia do 31 maja 2013 r.

System Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) ma umożliwić NFZ rozliczanie środków na opiekę zdrowotną przekazywanych świadczeniodawcom mającym kontrakty z Funduszem. Pozwoli on odróżnić pacjentów ubezpieczonych od tych, którzy nie mają uprawnień do bezpłatnej opieki zdrowotnej. Ma zostać wdrożony od 1 stycznia 2013 r.

Tymczasem, w ramach testów przeprowadzonych na ponad miesiąc przed wejściem projektu w życie okazało się, że co 10. Polak może mieć kłopoty z udowodnieniem, że jest ubezpieczony. Trudno zweryfikować ubezpieczenia zwłaszcza w przypadku osób, które pracowały za granicą, oraz dzieci, które nie zostały zgłoszone do NFZ. Takie same problemy mogą spotkać studentów i rencistów oraz pracowników, których pracodawcy opłacali składki z opóźnieniem lub nie opłacali ich wcale. 

Jest i inny kłopot. Wprawdzie Fundusz zapewnia  świadczeniodawców, iż kwota przeznaczona na funkcjonowanie POZ nie ulegnie zmianie, jednak przychodnie, w których po weryfikacji ubezpieczeń okaże się, że pacjentów z uprawnieniami do leczenia w ramach NFZ będzie  mniej - stracą więcej.

W tej sytuacji, zdaniem Federacji, nawet zwiększone stawki na pacjentów ubezpieczonych nie zrekompensują strat i, de facto, pogorszą warunki leczenia, eWUŚ nie uwzględnia zatem różnych aspektów polskiego systemu opieki zdrowotnej. 

Do optymistycznych informacji należy jednak zaliczyć wstępne ustalenia wynikające ze spotkania kierownictwa Federacji Porozumienie Zielonogórskie z prezes NFZ Agnieszką Pachciarz: POZ będzie uwzględniało dotychczasowy poziom i sposób finansowania świadczeń w okresie  od 1 stycznia do 31 maja 2013 roku. W tym czasie świadczeniodawcy będą sprawdzali uprawnienia swoich pacjentów do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Ponadto dla świadczeniodawców ważne mogą się okazać pozostałe propozycje NFZ w odniesieniu do świadczeń rozliczanych roczną stawką kapitacyjną i ryczałtami miesięcznymi - w tym okresie status uprawnienia pacjentów do świadczeń nie będzie miał wpływu na rozliczenia a comiesięczne weryfikacje list zarejestrowanych pacjentów podstawowej opieki zdrowotnej będą prowadzone na dotychczasowych zasadach.

Jak zapewniła prezes Agnieszka Pachciarz, NFZ do 5 kwietnia przyszłego roku, przedstawi FPZ propozycje zmian w finansowaniu uwzględniając roczne stawki kapitacyjne i utrzymując środki zaplanowane na finansowanie świadczeń POZ

- Prezes Pachciarz zaproponowała także, iż do 30 kwietnia 2013 r. Fundusz przedstawi do uzgodnienia świadczeniodawcom i ich reprezentatywnym organizacjom warunki realizacji świadczeń  i ich finansowania, które obowiązywać będą od 1 czerwca 2013 roku - informuje Federacja.

Informację dotyczącą spotkania podało też NFZ.

Według biura prasowego NFZ najważniejszą z propozycji przedstawionych lekarzom POZ jest umożliwienie im w okresie od 1 stycznia 2013 r. do maja 2013 r.  rozliczeń stawki kapitacyjnej na podstawie dotychczasowych tzw. aktywnych list pacjentów.

Jak podaje NFZ, listy te w znaczącej liczbie tworzone były w 1999 r. i znajdują się na nich także osoby, które wyemigrowały i płacą składkę za granicą, jak również inne osoby z różnych względów nieuprawnione. Po przeanalizowaniu wyników z I kwartału realizacji przez lekarzy POZ elektronicznej weryfikacji uprawnień świadczeniobiorców i aktualizacji aktywnych list pacjentów, zostaną określone warunki realizacji i finansowania świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej, które będą obowiązywać od 1 czerwca 2013 r.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH