Rząd przyjął we wtorek (16 czerwca) projekty ustaw: o izbach lekarskich, nowelizację o zakładach opieki zdrowotnej oraz ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym.

Przypomnijmy, że nowe przepisy o izbach lekarskich przewidują dwuinstancyjne postępowanie w zakresie odpowiedzialności zawodowej lekarzy, z możliwością odwołania się do Sądu Najwyższego, oraz poszerzenie katalogu kar o kary finansowe i odsunięcie lekarza od wykonywania pewnych czynności.

Minister zdrowia, mówiąc z kolei o projekcie ustawy o ratownictwie medycznym, poinformowała, że na bazie oddziałów ratownictwa medycznego powstanie 10-12 tzw. centrów urazowych, które będą obsługiwane przez zespoły urazowe.

- W zespole urazowym będzie zarówno chirurg, kardiochirurg, anestezjolog, neurolog i ortopeda - po to, żeby kompleksowo zaopatrzyć pacjenta - powiedziała Kopacz.

Centra mają zapewnić ciągłość szybkiego postępowania diagnostycznego oraz kompleksowe leczenie w jednym wysokospecjalistycznym szpitalu. W ocenie resortu zdrowia przyczyni się to do zmniejszenia liczby powikłań, a także do obniżenia wysokiej śmiertelności i kalectwa pourazowego. Centra mają również stanowić bazę dydaktyczną i szkoleniową dla kadry medycznej.

Zdaniem Ewy Kopacz takie rozwiązanie zmniejszy koszty leczenia i rehabilitacji pacjenta. Świadczenia zdrowotne będą udzielane w oparciu o działania interdyscyplinarne realizowane i konsultowane w jednym zakładzie opieki zdrowotnej przez zespół lekarzy z różnych dziedzin medycznych.

Zdaniem minister, jeżeli w życie wejdzie ustawa o ZOZ-ach, dojdzie do przyhamowania procederu, jakim jest - jak mówiła Kopacz - "obracanie długami szpitali."

- Bez zgody organu założycielskiego, który stanowi pełny nadzór nad finansami swoich zakładów opieki zdrowotnej, nie będzie można sprzedać wierzytelności danego szpitala - powiedziała minister zdrowia.

W jej ocenie te trzy projekty porządkują system ochrony zdrowia w Polsce.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH