Ewa Kopacz: system trzeba reformować

Minister zdrowia Ewa Kopacz podczas poniedziałkowej debaty o ochronie zdrowia zaznaczyła, że nakłady na zdrowie stale rosną.

W ciągu ostatnich dwóch lat środki przeznaczane na leczenie wzrosły o 14 mld zł. Zdaniem Kopacz, pieniądze powinny być kierowane przede wszystkim do szpitali, które mają wysoką skuteczność leczenia i cieszą się zainteresowaniem pacjentów.

Przewodniczący sejmowej komisji zdrowia Bolesław Piecha (PiS) podkreślał, że oczekiwania pacjentów są większe niż możliwości finansowe systemu. W jego ocenie istnieje konieczność stworzenia planu strategicznego, w oparciu o który należy prowadzić działania zmierzające do poprawy sytuacji. Plan powinien, zdaniem posła, uwzględniać opinie ekspertów.

Wiceprzewodnicząca sejmowej komisji zdrowia Beata Małecka-Libera (PO) przypomniała, że jej partia zaproponowała pakiet pięciu ustaw zdrowotnych, które miały zreformować system ochrony zdrowia. Szczególne zaznaczenie miała ustawa zakładająca obligatoryjne przekształcenie szpitali w spółki, którą zawetował prezydent Lech Kaczyński.

Zdaniem posła Marka Balickiego (niezrz.), Ministerstwo Zdrowia powinno przedstawić swoje plany ustawowe na najbliższy czas, tak by można było nad nimi dyskutować. Balicki podkreślił, że system ochrony zdrowia potrzebuje przejrzystości finansowej. Ks. Arkadiusz Nowak, od lat zajmujący się pomocą chorym, podkreślał, że w sprawach ochrony zdrowia konieczne są działania ponad podziałami politycznymi. Ks. Nowak zaznaczył, że w ostatnich latach  sytuacja pacjentów poprawiła się: przyjęto ustawę o ich prawach.

Według Rzecznika Praw Pacjenta, Krystyny Barbary Kozłowskiej, ochrona zdrowia nie potrzebuje generalnej reformy, ale ciągłego procesu zmian, by chorzy uzyskiwali coraz lepszy dostęp do świadczeń medycznych.

Z kolei przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, Dorota Gardias, mówiła, że brakuje systemu kontroli nad środkami, które Narodowy Fundusz Zdrowia wydaje na finansowanie świadczeń medycznych. Gardias podkreślała, że w Polsce jest coraz mniej pielęgniarek i położnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH