Minister zdrowia Ewa Kopacz zapowiedziała dziś (11 maja) na spotkaniu z dyrektorami ZOZ-ów w Rzeszowie bardziej sprawiedliwy podział środków przeznaczonych na ochronę zdrowia pomiędzy poszczególne województwa. Minister chce, aby pieniądze były dzielone podobnie, jak w przypadku podstawowej opieki zdrowotnej, czyli w przeliczeniu na liczbę mieszkańców w regionie.

Dodatkowo, więcej środków przypadałoby dzieciom poniżej 5 lat i dorosłym powyżej 65 roku życia. Według statystyk, te osoby dłużej i częściej chorują.  

Obecny algorytm opiera się na wysokości dochodu na jedną osobę w gospodarstwie domowym, w związku z czym biedniejsze regiony ściany wschodniej otrzymują mniej pieniędzy, niż województwa w centralnej lub zachodniej Polsce.  

Ewa Kopacz powiedziła, że budżet podkarpackiego oddziału NFZ zwiększyłby się o kilkaset milionów złotych. Tegoroczny budżet podkarpackiego oddziału to około 2 i pół miliarda złotych. Po zmianach wyniósłby on prawie 3 miliardy. Podkarpacie dostawało dotychczas ok. 400 mln zł, mniej niż średnia dla województwa w kraju.

Minister powiedziała, że dla tych obszarów, które dotychczas dostawały więcej pieniędzy - jak Śląsk czy Mazowsze - będzie przygotowany tzw. fundusz migracyjny, gdyż zdaniem Kopacz w tych regionach jest najwięcej szpitali klinicznych i leczą się tam mieszkańcy z całej Polski.

Zapewniła też, że płatności za tzw. nadwykonania, jakie mają szpitale, zostaną uregulowane po zamknięciu bilansu NFZ na przełomie maja i czerwca.

- Będziemy chcieli zapłacić za nadwykonania, nie używając algorytmu, ale za ilość faktycznie wykonanych dodatkowo badań czy zabiegów. Będę także apelować do prezesa NFZ, aby umowy ze szpitalami na przyszłe półrocze nie były niższe niż te obecne. Będzie to trudne, bo wpływa coraz mniej składek, ale szpitale, żeby nie zadłużać się, muszą funkcjonować przynajmniej na tym poziomie co obecnie - mówiła Kopacz.

Nowy podział środków, po konsultacjach projektu nowelizacji ustawy i jej uchwaleniu, miałby wejść w życie od 1 stycznia 2010 r. Pieniądze byłyby dzielone na każdego pacjenta w takiej samej wysokości, w każdym regionie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH