Wdrożenie reformy systemu zdrowia usprawni działanie polskich szpitali i skróci kolejki do specjalistów - przekonywała na konferencji prasowej w Łodzi minister zdrowia Ewa Kopacz, jak podała PAP.

Minister wyjaśniła, że Łódź to pierwszy etap jej „wędrówki po Polsce“.

- Wędrówki, która ma na celu przybliżenie założeń reformy całego systemu ochrony zdrowia - powiedziała.

Dodała, że po wdrożeniu reformy skróci się czas oczekiwania na wizytę u specjalistów.

- W szpitalach pacjent będzie leczony w dobrych warunkach, na dobrym sprzęcie i przez dobrze wyszkolonego lekarza oraz zadowolony personel medyczny niższego szczebla. Zadowolony, bo lepiej opłacany - mówiła Kopacz.

Jej zdaniem nikt już nie będzie wysyłał pacjentów po leki „do sąsiedniej apteki“, bo będą one dostępne w szpitalu. Sprzęt medyczny „nie będzie odpoczywał po trzech godzinach, tylko będzie pracował po 12 godzin, by obsłużyć większą liczbę pacjentów“- wyjaśniła Kopacz.

Minister podkreśliła, że dzięki reformie będzie można pociągnąć do odpowiedzialności osoby, które beztrosko wydawałyby pieniądze.

- Pokażemy, że szpitalem może zarządzać specjalista i sprawny menedżer, a nie szwagier starosty - powiedziała minister.

Dodała, że polską służbę zdrowia uleczyć może tylko kompleksowa reforma, a nie kolejne dotacje z budżetu państwa. Poinformowała, że od 1 stycznia do 30 czerwca 2008 r. na służbę zdrowia przeznaczono ponad 5 mld zł więcej, niż w analogicznym okresie 2007 r.

- I nic to nie zmieniło. Kolejki nadal są długie, leki nadal są drogie, a pacjenci nadal są niezadowoleni. Okazuje się, że pieniądze to nie wszystko. Potrzebny jest odpowiedzialny i twardy plan działania dla każdego szpitala. Jeżeli teraz są placówki, w których 100 procent pieniędzy z kontraktu z NFZ jest przeznaczonych na wynagrodzenie personelu, to pytam, gdzie w tym wszystkim jest miejsce dla pacjenta? Z czego jest leczony? Jakie leki dostaje? Obecny system trudno więc nazwać przyjaznym pacjentowi. Dlatego musimy go zmienić - mówiła Kopacz.

Podkreśliła, że opracowany przez rząd system buduje ochronę zdrowia wokół pacjenta, który „jest podmiotem w tej całej reformie“.
Dodała, że przekształcenie w spółki nie oznacza likwidacji zadłużonych placówek.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH