Europejski Kongres Gospodarczy: większa rola budżetu w finansowaniu ochrony zdrowia?

Są dwa źródła finansowania wydatków na ochronę zdrowia: bezpośrednio z budżetu państwa oraz poprzez NFZ - mówili w czwartek (8 maja) uczestnicy panelu dyskusyjnego zorganizowanego w ramach VI Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Część z nich wskazywała na konieczność zwiększenia roli finansowania budżetowego.

Opowiedział się za tym senator PiS i były wiceminister zdrowia Bolesław Piecha. Stwierdził, że w budżecie państwa zawsze były środki na leczenie, nie tylko na uniwersytety medyczne i rezydentury czy budowę szpitali. - Ta część budżetu stale się zmniejszała. Czas wrócić do tego, że na pewne programy środki musi zapewniać budżet, np. na procedury onkologiczne - powiedział.

Zachęcał rząd, żeby nie bał się tego rodzaju decyzji i przypomniał, że przed laty premier Wielkiej Brytanii Tony Blair nie zawahał się przesunąć z budżetu państwa miliardy funtów, żeby wzmocnić system opieki zdrowotnej.

Podobny pogląd zaprezentował poseł Tomasz Latos, przewodniczący Sejmowej Komisji Zdrowia, który zwrócił również uwagę na potrzebę koordynacji polityki zdrowotnej, szczególnie na szczeblu lokalnym i regionalnym. - Rozwija się pewne dziedziny medycyny i tworzy szpitalne oddziały w powiatach według własnego uznania i ambicji, a potem zwraca się do płatnika o pieniądze - powiedział i zaapelował o uwzględnienie w panowaniu realnych potrzeb i koordynacje wydatków inwestycyjnych na szczeblu regionalnym.

Innym przykładem nieracjonalnego podejścia do kwestii wydatków jest jego zdaniem patrzenie na problemy ochrony zdrowia z punktu widzenia jednego resortu. - Mamy do czynienia w Polską resortową - stwierdził. Krytykując branżowe podejście do problemów ochrony zdrowia, powiedział: - Urzędnik zainteresowany jest jedynie tym, by nie wydać trochę więcej. Nie dostrzega, że wzrost wydatków np. na nowe technologie może spowodować ich ograniczenie w innej dziedzinie.

Uwzględniające jeden punkt widzenia, stricte ekonomiczne podejście do ochrony zdrowia - zdaniem posła - daje o sobie znać również w pojęciach wprowadzonych do ustaw. Np. ustawa o działalności leczniczej nieprzypadkowo wprowadziła takie określenia, jak przedsiębiorstwo podmiotu leczniczego, świadczeniobiorca, świadczeniodawca.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH