Europejski Kongres Gospodarczy: nowoczesne technologie medyczne muszą kosztować

Finansowanie systemów ochrony zdrowia - wyzwania dla Polski i Europy - to główny temat panelu dyskusyjnego zorganizowanego w czwartek (8 maja) w Katowicach w ramach VI Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Profesorowie medycyny, politycy, lekarze, eksperci zastanawiali nad relacjami między działalnością leczniczą i działalnością gospodarczą w kontekście czynników wpływających na konieczność zwiększenia wydatków na ochronę zdrowia. Jednym z nich jest stosowanie nowoczesnych i kosztownych technologii medycznych.

Prof. Jan Duława, prorektor ds. nauki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, podał przykład Stanów Zjednoczonych, które wiodą prym w ich wdrażaniu. Jak obliczono, jeśli wydatki na ochronę zdrowia będą tam rosły w takim tempie, jak obecne, to w 2082 r. trzeba będzie przeznaczać na tę sferę 100 proc PKB (w ostatnich latach jest to w granicach 14-17 proc.).

- Trzeba sięgać po nowe technologie. Medycyna jest droga - stwierdził z kolei prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu i wskazał, że np. jeszcze niedawno nie operowano niektórych guzów, podczas gdy obecnie te kosztowne operacje są wykonywane.

Wskazał również na takie czynniki zwiększające wydatki, jak starzejące się społeczeństwo, wzrost zachorowalności na choroby przewlekłe i dążenie do zwiększenia dostępności świadczeń medycznych.

Senator PiS i były wiceminister zdrowia Bolesław Piecha, podzielił pogląd przedmówców, że należy zwiększyć finansowanie. Zwrócił jednak uwagę, że co do tego zgadzają się wszyscy, ale na dobrą sprawę nie wiadomo, o ile powinny wzrosnąć wydatki na ochronę zdrowia. Teraz przeznacza się w Polsce na zdrowie 7,2 proc. PKB (w tym ze źródeł prywatnych).

Piecha zwrócił również uwagę, że finasowanie kosztownych procedur medycznych przerzucono z budżetu państwa na NFZ, licząc na to, że składki zdrowotne będą rosły. Tymczasem nastąpiło spowolnienie gospodarki i wpływy ze składek są mniejsze.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH