Europejski Kongres Gospodarczy: gdy zawodzi koordynacja i brakuje pieniędzy

Na brak właściwej koordynacji narzekali wszyscy - od dyrektorów szpitali po wicemarszałków odpowiedzialnych za ochronę zdrowia. Taki był ton wystąpień pierwszego dnia dyskusji (środa, 7 maja) - w ramach VI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, podczas sesji dotyczącej problemów i strategii polityki zdrowotnej w wybranych województwach.

Dyskusja panelowa była poświęcona głównie koordynacji działań różnych organów założycielskich na poziomie regionu. Lepszemu planowaniu usług zdrowotnych w regionach mają służyć mapy potrzeb zdrowotnych - pomysł lansowany przez Ministerstwo Zdrowia. Ale map jeszcze nie ma. Co jest?

- Mamy do czynienia z nieustannymi nowelizacjami ustaw, rozporządzeń i zarządzeń prezesów NFZ. Trudno jest cokolwiek planować i koordynować, gdy nie wiemy w jakim okresie, w jakim zakresie i w jakich wartościach finansowych możemy rozwijać firmy medyczne - skarżył się Mariusz Wójtowicz, prezes Związku Pracodawców Ochrony Zdrowia Województwa Śląskiego, który jest jednocześnie prezesem spółki Szpital Miejski w Zabrzu.

Nowi też chcą kawałka tortu
Zwrócił uwagę, że woj. śląskie jest regionem, w którym powstaje dużo nowych placówek. - Należałoby ich rozwój skorelować, żeby system prawidłowo zadziałał. Tymczasem - jak stwierdził - mamy do czynienia z brakiem kontroli nad tym, co się w systemie ochrony zdrowia dzieje.

- Myślę o takiej koordynacji, żeby była zapewniona dostępność do świadczeń medycznych, a ci, którzy je oferują i inwestują pieniądze, żeby mieli przekonanie, że za 10-15 lat będą mogli na tym rynku funkcjonować bezpiecznie - apelował Mariusz Wójtowicz.

Jego zdaniem należałoby się zastanowić nad tym, czy budowanie nowych szpitali wysokospecjalistycznych jest teraz najważniejsze. - Czy nie należałoby raczej postawić na rozwój POZ i AOS oraz możliwość szerszego korzystania przez pacjentów ze szpitali powiatowych, które zajmują się leczeniem podstawowych schorzeń - sugerował.

Stanowisko Wójtowicza współbrzmi z oceną przedstawioną przez Barbarę Bulanowską, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Wskazała ona na potrzebę przesuwania środków ze szpitali do AOS. W jej ocenie małopolskie lecznice dostrzegają potrzebę rozwoju ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. - Ze szczegółowej analizy NFZ wynika, że w ubiegłym roku wzrosła liczba porad udzielanych w poradniach przyszpitalnych - poinformowała.

Wicemarszałek jak strażak
Jerzy Michalak, wicemarszałek woj. dolnośląskiego, przyznał, że jego działalność nie wpisuje się w rolę koordynatora. Omawiając problemy polityki zdrowotnej w regionie i koordynacji w dziedzinie lecznictwa stwierdził, że jego zadanie jako wicemarszałka odpowiedzialnego za ochronę zdrowia polega obecnie na gaszeniu pożarów i reagowaniu na bieżące problemy.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH