Europa potrzebuje promocji dzietności

Modele polityki prorodzinnej w Europie nie zachęcają raczej do wielodzietności.

W Norwegii, gdzie przyrost naturalny wynosi 1,9, podatek jest progresywny, a małżonkowie nie mogą rozliczać się wspólnie. Państwo nie prowadzi polityki prorodzinnej wobec rodzin wielodzietnych. Rozwinięta jest sieć przedszkoli, by kobiety mogły wracać do pracy, ale świadczenia na dzieci są niewielkie.

We Francji postawiono natomiast na promowanie wielodzietności. Wprowadzono np. ulgi podatkowe, pozwalające rozliczać się małżeństwom nie tylko wspólnie, ale również z dziećmi. Oświata jest darmowa i obowiązkowa do 16 roku życia. Do 10 roku życia dzieci mogą liczyć na opiekę w szkole, także podczas wakacji. Rodziny mają też dofinansowanie państwa do letnich wyjazdów dzieci na kolonie.

Z kolei na Słowacji istnieją ulgi podatkowe ze względu na dzieci, a na trzecie i każde kolejne dziecko w rodzinie przysługują zasiłki.

W Polsce małżonkowie mogą rozliczać się wspólnie, a samotni rodzice, razem z dzieckiem. Niestety ulgi podatkowe nie obejmują wszystkich, np. nie mogą z nich skorzystać rolnicy. Istnieją także świadczenia rodzinne, ale kryteria, według których są naliczane, nie były weryfikowane od 6 lat. Kobiety otrzymują becikowe, a pozostając na urlopie wychowawczym mają opłacane składki emerytalne i zdrowotne. Samorządy mają możliwość zwiększania świadczeń rodzinnych mieszkańcom swoich województw, ale z takich możliwości korzysta zaledwie 15 proc. spośród nich.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH