Około 100 elektroradiologów oraz radioterapeutów protestuje przed gmachem Sejmu przeciwko planowanemu wydłużeniu im czasu pracy z 5 do 7,5 godziny bez zmiany warunków finansowych.

– Jesteśmy przeciwko projektowane ustawie o zakładach opieki zdrowotnej, która zakłada prywatyzację placówek. Jesteśmy przeciwko prywatyzacji bo tak naprawdę nie wiemy co ona oznacza. Protestujemy też przeciwko procedowanej ustawie o szczególnych uprawnieniach pracowniczych, która zakłada wydłużenie naszego czasu pracy – mówiła podczas pikiety dziennikarzom Anna Bielicka Bąk z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Techników Medycznych Elektroradiologii.

Technicy w związku z przedłużeniem im pracy martwią się też o skutki zdrowotne jakie pociągnąć może za sobą dłuższa praca.

– Społeczeństwo jest ciągle informowane o rakotwórczym działaniu promieniowania jonizującego, a  my, mamy pracować dłużej w tak szkodliwych warunkach. Często gdyktoś z nas zachoruje odsuwany jest od pracy i bardzo trudno udowodnić, że choroba ma związek z wykonywaną pracą – mówiła Bielicka.

Jak już wcześniej informowaliśmy, technicy będą dziś pracować w systemie ostrego dyżuru, a część z nich weźmie urlopy na żądanie. Razem z elektroradiologami protestują też radioterapeuci, którzy zapowiedzieli, że protest nie ominie, niestety, pediatrii i onkologii.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Elektroradiologii, już w czerwcu br., podczas krajowego zjazdu, zdecydował o wejściu w spór zbiorowy z rządem. Elektroradiolodzy w uzasadnieniu swojej decyzji podawali, że jest ona związana ze złożeniem do sejmu poselskiego projektu ustawy o szczególnych uprawnieniach pracowników zakładów opieki zdrowotnej, który proponuje wydłużenie czasu pracy grupy zawodowej techników medycznych elektroradiologii.

Związek przypominał wówczas, że projekt ten został przedstawiony przez premiera Donalda Tuska podczas obrad „białego szczytu” jako propozycja ustawowa koalicji rządowej.

Technicy zdecydowali się na spór zbiorowy z rządem, ponieważ uważają, że „materia sporu nie jest zależna od poszczególnych pracodawców, a jedynie od projektodawców, którzy mają plenipotencje Rządu RP w tej kwestii”.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH