Ekspert: wzrost nakładów na ochronę zdrowia niekoniecznie z budżetu Zdaniem eksperta, współpłacenie za usługi zdrowotne pomoże rozwinąć rynek ubezpieczeń w Polsce i ograniczyć nadkonsumpcję usług zdrowotnych Fot. Archiwum

Wzrost nakładów na służbę zdrowia niekoniecznie powinien pochodzić z budżetu państwa. Nie uciekniemy od współpłacenia za usługi zdrowotne - stwierdził w rozmowie z PAP dr hab. nauk medycznych Krzysztof Krajewski-Siuda, ekspert Instytutu Sobieskiego.

- To duży krok naprzód. Dwa środowiska porozumiały się i będą patrzeć sobie na ręce. Powstała pewna wyrazista grupa interesu, która będzie dążyła do przekształceń. Grupa ta będzie raczej popychała do reform niż próbowała zachować status-quo - skomentował porozumienie pomiędzy Ministerstwem Zdrowia a rezydentami dr hab. n. med. Krzysztof Krajewski-Siuda, ekspert Instytutu Sobieskiego.

Jego zdaniem wzrost nakładów na służbę zdrowia niekoniecznie powinien pochodzić z budżetu państwa. Jak zaznaczył, podejmując takie decyzje, trzeba brać pod uwagę finanse państwa i rozwój gospodarczy.

Jak mówił, w Polsce nie uciekniemy od współpłacenia za usługi zdrowotne. - Chodzi o sytuacje, kiedy np. pacjent płaci pewną część pieniędzy za pobyt w szpitalu. Tam przecież przyjmuje posiłki, musi wyprać rzeczy, to wszystko kosztuje. W wypadku dłuższej choroby, miałby szansę się od tego ubezpieczyć - wyjaśniał dr Krajewski-Siuda.

Według niego współpłacenie ograniczy również korupcję. - W takim przypadku pacjent ma świadomość, że za coś płaci bezpośrednio. Spełnia psychologiczną potrzebę odwdzięczenia się. Współpłacenie ograniczy też sytuacje, gdzie pacjent, z jakiś niejasnych powodów, jest traktowany lepiej od innych. Co pewnie niektórym grupom interesów może się nie podobać - ocenił ekspert.

Ponadto - zdaniem Krajewskiego-Siudy - współpłacenie za usługi zdrowotne pomoże rozwinąć rynek ubezpieczeń w Polsce i ograniczyć nadkonsumpcję usług zdrowotnych. - Chodzi o sytuacje, gdy pacjent pięć razy w tygodniu przychodzi do lekarza traktując to jak zwykłe spotkania towarzyskie - oświadczył.

Odniósł się też do kwestii wypowiedzenia klauzuli opt-out. Jego zdaniem część lekarzy ponownie ją podpisze. - Wypowiedzenie opt-out wynikało bardziej z zorganizowanego protestu niż przemęczenia. Jeżeli porozumienie będzie trwałe i satysfakcjonujące, to obie strony powrócą do klauzuli - uważa dr Krajewski-Siuda.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia oraz lekarze wypracowali porozumienie w kwestii zmian w systemie ochrony zdrowia. Najważniejszymi elementami kompromisu z lekarzami rezydentami są podwyżki dla rezydentów, wzrost wynagrodzeń dla lekarzy specjalistów oraz wzrost nakładów na zdrowie do 6 proc. PKB w 2024 r. i zobowiązanie do dalszego dialogu z zawodami medycznymi.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH