Ekspert: w szpitalach należy wprowadzać ład korporacyjny i kontroling finansowy

Komercjalizacja, której nie wspiera transformacja systemu, płatnika i organizacja rynku ubezpieczycieli, jest działaniem ryzykownym - uważa dr Robert Mołdach, ekspert rynku ochrony zdrowia.

Szpital-spółka może, a nawet musi zarabiać - w praktyce wymaga to odwagi, determinacji i dużej odpowiedzialności. Takie wyzwanie podjęła na razie zaledwie co piąta polska lecznica. Od 2013 r. organy założycielskie zadłużonych placówek nie będą miały wyboru i zaczną przekształcać szpitale - przypomina TVN24.

Więcej: www.tvn24.pl

W rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl dr Robert Mołdach, ekspert ds. ochrony zdrowia Pracodawców RP wskazuje, że komercjalizacja, której nie wspiera transformacja systemu, płatnika, wyceny świadczeń, organizacja rynku ubezpieczycieli, jest działaniem ryzykownym.

- Forma spółki kapitałowej nie jest panaceum na problemy systemu ochrony zdrowia. Owszem, spółka jest bardziej czytelnym wehikułem zarządczym niż SPZOZ, ale to wszystko. W pierwszej kolejności potrzebna jest gruntowna przebudowa otoczenia ekonomicznego szpitali. Natomiast w przypadku samych szpitali konieczne jest obejmowanie ich udziałów lub akcji przez właścicieli prywatnych. Ma to dwa cele. Pierwszy dotyczy polityki właścicielskiej, drugi - wzrostu inwestycji - uważa dr Mołdach.

W opinii eksperta, żadna restrukturyzacja nie wniesie nic dobrego dla pacjenta, jeśli na miejscu pozostają ci sami ludzie, interesy, polityka w skali mikro.

- Nawet najlepsi menedżerowie nie będą wielką pomocą, jeśli właściciel publiczny będzie trwał w realizacji polityki, która tylko po części ma charakter zdrowotny. W szpitalach należy wprowadzać ład korporacyjny, kontroling finansowy i zarządczy, identyfikować wskaźniki kliniczne, restrukturyzować zatrudnienie, optymalizować profil medyczny, budować sieć zintegrowanej opieki. Jeśli lecznica nie ma racji bytu, a potrzeby zdrowotne w regionie są zabezpieczone, należy ją zamknąć, a dla personelu stworzyć programy outplacement, tak jak czynią to szanowane przedsiębiorstwa prywatne - podkreśla ekspert ochrony zdrowia.

Jego zdaniem, prywatyzacja wciąż jest hasłem, które działa w Polsce jak czerwona płachta na byka.

- Partnera prywatnego należy wprowadzać umiejętnie, gasząc demony przeszłości, a społeczeństwu wyjaśniać w czytelnym dialogu działania i rysować przyszłość. Tam, gdzie polityka społeczna samorządu jest skoordynowana z inwestycjami właściciela prywatnego, prywatyzacja otwiera pole do rozwoju opieki zdrowotnej. Są na to niezliczone przykłady. Dzięki inwestycjom prywatnym, publiczne pieniądze mogą iść na drogi, szkoły, kulturę i działalność społeczną - tam, gdzie jest ich miejsce - wskazuje dr Mołdach. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH