Ekspert: przedsiębiorcy coraz częściej rozumieją, że nie warto oszczędzać na zdrowiu pracowników FOT. PTWP

Według statystyk, ostatnie lata przyniosły pewną pozytywną zmianę w zakresie poziomu bezpieczeństwa i higieny w miejscach pracy. Z danych wynika, że ilość wypadków i  zgonów podczas wykonywanych obowiązków zawodowych, choć nieznacznie, ale systematycznie spada.

Całkowite wyeliminowanie tego zjawiska wymaga długofalowej współpracy pracodawców i pracowników, polegającej na szeroko rozumianej profilaktyce i wspólnym dialogu. Zbliżający się Europejski Tydzień BHP to idealny moment na promocję pozytywnych wzorców w tym zakresie.

W dniach 23-27 października w całej Europie będą organizowane imprezy i prowadzone działania, które mają zwrócić uwagę nie tylko pracodawcom ale też całemu społeczeństwu na to, jak ważne są bezpieczne miejsca pracy.

Podejście do tego zagadnienia ulega systematycznej poprawie. Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy zyskują świadomość jego wagi. Zasady BHP przez lata traktowane były jednak po macoszemu. Pracownicy  „hurtowo”uczestniczyli w obowiązkowych, ale niewiele wnoszących szkoleniach, które kończył „egzamin”. Niestety, nie miało to w zasadzie żadnego, praktycznego przełożenia na poprawę ich bezpieczeństwa w trakcie wykonywanych obowiązków.

- Na szczęście takie zjawiska są już coraz rzadsze. Pracodawcy zaczynają dostrzegać oczywistą zależność między zdrowiem i bezpieczeństwem pracowników, a efektywnością działania firmy - mówi specjalista w dziedzinie medycyny pracy lek. med, Ewa Komorowska, wojewódzki konsultant ds. medycyny pracy.

Przedsiębiorstwa, którym na tym zależy, poszerzają zakres ochrony zdrowia pracowników. W dobrze funkcjonującej ochronie zdrowia pracujących współpracują merytoryczne zespoły tworzone przez specjalistów w dziedzinie BHP, lekarzy medycyny pracy, psychologów, ergonomistów i osób odpowiedzialnych za zarządzanie. Choć przepisy mówią jednoznacznie, że tak to powinno funkcjonować, jednak w Polsce wciąż ten system nie działa jeszcze jak należy. Wiąże się to bowiem z ponoszeniem dodatkowych kosztów.

- Mimo to wyraźnie dostrzegalne są zmiany, które idą w dobrym kierunku. Przed nami jeszcze wiele do zrobienia w przekonaniu pracodawców, że warto podążać tą drogą, bo taka postawa wprost przekłada się na jakość pracy, a w efekcie na zyski. Takie podejście do zasad BHP zdecydowanie zmniejsza absencję chorobową pracowników, podnosi  motywację i zadowolenie z  pracy. Przedsiębiorcy coraz lepiej rozumieją, że nie warto oszczędzać na bezpieczeństwie personelu - dodaje specjalistka.

comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH