Ekspert o sprzedaży Lux Medu i konsolidacji rynku

Mid Europa Partners, fundusz private equity, który posiada 100 proc. udziałów w spółce Lux Med, planuje jeszcze w tym roku rozpocząć sprzedaż tej największej sieci medycznej w Polsce. Wstępne rozmowy już trwają.

Grupa Lux Med jest obecnie największym graczem na rynku ambulatoryjnych usług abonamentowych. Według różnych szacunków, cena za sieć waha się od 570 do nawet 880 mln złotych.

- Konsolidacja polskiego sektora medycznego już się zaczęła, ale ma różne oblicza. Dotyczy ona w różnym stopniu sektora firm państwowych i municypalnych, a w innym sektora prywatnego - mówi Andrzej Wrębiak, prezes IMAP Access 2, firmy zajmującej się m.in. doradztwem w zakresie fuzji i przejęć przedsiębiorstw.

- Typowe zjawiska konsolidacyjne dotyczą przede wszystkim firm, w których bodźce rynkowe i te o charakterze ekonomicznym silniej wpływają na podejmowane decyzje. Ze swojej istoty dotyczy to w większym stopniu firm kontrolowanych przez kapitał prywatny - ocenia Wrębiak.


Jego zdaniem, syntetyczną miarą stopnia konsolidacji prywatnego rynku usług medycznych jest lista największych firm działających w tym obszarze. Na ich czele są dwie firmy o obrotach 500 i więcej milionów złotych: Lux Med i Medicover.

Po tej parze występuje kilkunaście spółek o obrotach przewyższających 50 milionów złotych, później znacznie dłuższa lista firm o obrotach 20 i mniej milionów, a następnie bardzo duża grupa firm mniejszych, o obrotach rzędu kilku milionów złotych.

- Już z tej charakterystyki widać, że czym innym jest i będzie konsolidacja w następstwie zmian właścicielskich na czele listy, a czym innym rozpoczynająca się konsolidacja firm mniejszych. Zagraniczni inwestorzy nie mają dużego wyboru jeżeli chodzi o zakupy firm polskich, bo lista kandydatów do przejęć, którzy przekroczyli masę krytyczną czyniącą z nich atrakcyjne cele zakupu, nie jest zbyt duża - zaznacza ekspert.

I dodaje: - W mniejszym stopniu dotyczy to jednostek prowadzących wyspecjalizowane przychodnie czy placówek diagnostycznych. To w tym obszarze odbywać się będzie większość ruchów akwizycyjnych z udziałem inwestorów zagranicznych - uważa prezes Wrębiak.

W jego opinii w perspektywie następnych 2-3 lat, z punktu widzenia przyszłości polskiego rynku medycznego, ważniejsze będą tendencje konsolidacyjne firm mniejszych, a zdecydowanie rzadsze - transakcje dotyczące spółek z pierwszej dwudziestki w sektorze prywatnych usług medycznych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH