Eksperci: za dużo wydajemy na leczenie szpitalne

Na leczenie szpitalne NFZ wydaje ok. 47 proc. budżetu. To bardzo dużo, jeśli porównamy te wydatki procentowo z innymi krajami europejskimi. - W czasie kontraktowania nie ma racjonalnej debaty na temat organizacji finansowania lecznictwa - mówi Maciej Dworski, wiceprezes NFZ.

Są oczywiście państwa, których ze względu na specyfikę usługi szpitalne są szeroko dostępne, np. w Szwajcarii. Jednak w większości państw, gdzie jest inny system organizowania tych świadczeń, procentowe wydatki na szpitalnictwo są znacznie niższe. Według NFZ proporcjonalnie za dużo wydajemy na leczenie szpitalne.

– Wyższe wydatki nie przekładają się na większą efektywność. Taka alokacja zasobów nie jest wynikiem racjonalnych decyzji, ale odbywa się pod presją i lobbingiem samych szpitali – twierdzi Maciej Dworski, wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia. – Zawsze pod koniec roku, sytuacja powtarza się.

Jego zdaniem, w czasie kontraktowania nie ma racjonalnej debaty na temat organizacji finansowania lecznictwa. Jest za to lobbing szpitali, które wieszczą kryzys polskiego szpitalnictwa i katastrofę zdrowotną Polaków. Każdy stara się wyrwać dla siebie jak najwięcej pieniędzy.

Eksperci zauważają, że nadal o alokacji zasobów decyduje polityka, co widać choćby w obecnej kampanii prezydenckiej.

– Do debat celowo została wybrana ochrona zdrowia, bo nie ma większego braku wiedzy niż w tej dziedzinie – stwierdza prof. Jacek Ruszkowski z Akademii im. Leona Koźmińskiego.

Na brak politycznej odwagi wskazywał też prof. Witold Tłustochowicz, konsultant krajowy w dziedzinie reumatologii, mówiąc o konieczności podjęcia decyzji o zamknięciu części oddziałów reumatologicznych, zmniejszeniu liczby łóżek na tych oddziałach czy ograniczeniu wydatków na „leczenie” sanatoryjne.

RZS – choroba ambulatoryjna

Złą organizację podziału środków pokazuje przykład leczenia reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS). Jak podał Jerzy Gryglewicz, ekspert ds. ochrony zdrowia i b. dyrektor Instytutu Reumatologii, na leczenie szpitalne RZS
• wydajemy rocznie 195 mln zł,
• na programy zdrowotne, w których mieści się podawanie drogich terapii – 110 mln zł i
• zaledwie 78 mln zł na opiekę ambulatoryjną.

– Widać niepokojąca tendencję. O ile wydatki na lecznictwo szpitalne utrzymują się na tym samym poziomie, to nakłady na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną w ciągu ostatnich dwóch lat zmalały – zauważył dyrektor Gryglewicz, wskazując na możliwe powody takiej sytuacji. – Może jest to efektem braku reumatologów, starzeniem się tej grupy specjalistów i brakiem osób mogącym ich zastąpić lub przechodzeniem lekarzy reumatologów do POZ, gdzie jest lepszy poziom finansowania.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH