Eksperci: oszczędności na refundacji leków zrównoważą deficyt przychodów NFZ

W lutym br. do budżetu NFZ wpłynęło znacznie mniej pieniędzy za składki zdrowotnej niż zakładano (5,22 mld zł). Budżet Funduszu zasiliło wówczas o ponad 101 mln zł mniej niż przewidywał to plan finansowy. W marcu tendencja spadkowa się utrzymała.

W ocenie dr Jerzego Gryglewicza, eksperta ochrony zdrowia z Uczelni Łazarskiego w Warszawie, niskie wpływy ze składek należy wiązać ze  spowolnieniem gospodarczym a także wyjątkowo długą zimą.

- Przedłużająca się zima powoduje utrzymywanie się wysokiego bezrobocia. Zwykle o tej porze roku ludzie są już zatrudniani przy pracach sezonowych, np. w budownictwie lub na drogach. W tym roku to wszystko jeszcze przed nami - wyjaśnia dr Gryglewicz.

Przypomina również, że budżet NFZ zależy od spływu składki zdrowotnej, dlatego należy mieć nadzieję, że jeśli poprawi się sytuacja makroekonomiczna, ustabilizuje się także sytuacja finansowa Funduszu.

- Skoro zakładano pewien wzrost PKB, należy się spodziewać, że zakładana po stronie NFZ niewielka tendencja wzrostowa powinna być utrzymana - dodaje ekspert.

Zgodnie z planem finansowym, Fundusz ma w tym roku dysponować budżetem w wysokości 66,7 mld zł. Ponad 64 mld zł mają stanowić przychody właśnie ze składki zdrowotnej. To o 2 mld zł więcej niż w ub.r., co oznacza wzrost o 3,52 proc.

Marek Wójcik, ekspert ochrony zdrowia Związku Powiatów Polskich nie jest jednak optymistą. Uważa, iż nie ma żadnych przesłanek makroekonomicznych, żeby twierdzić, że taki kilkuprocentowy wzrost nastąpi. Jego zdaniem NFZ może zakończyć rok 2013 z deficytem blisko 1 miliarda złotych.

Funduszowi nie grozi jednak finansowa zapaść. Jak twierdzą eksperci, deficyt przychodów ze składki będą równoważyły niskie wydatki na refundację leków. Po I kwartale widać, że wydano na ten cel mniej, niż przewidywano. Jeśli ta tendencja się utrzyma, NFZ nie przeznaczy 10,9 mld zł na dopłaty do leków w aptekach i szpitalach. Jeśli na listy refundacyjne nie wejdzie żaden innowacyjny produkt i nie będzie istotnych zmian dla budżetu w ustawie refundacyjnej, NFZ może zakończyć 2013 r. z kwotą 1,2 mld zł nowych oszczędności lekowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH