Eksperci: ostrożnie z zasilaniem szpitali pieniędzmi podatników

W opinii ekspertów, zwiększenie przychodów Funduszu może wpłynąć na rozluźnienie dyscypliny finansowej szpitali i eskalację żądań płacowych.

Eksperci ostrzegają przed zwiększaniem składki na ubezpieczenie zdrowotne, zanim system lecznictwa nie zostanie zreformowany. Ich zdaniem dotychczas nie udało się zdyscyplinować szpitali, by przestały się zadłużać.

Nie powstał dotąd system informacji medycznej, mimo że Polska dostała fundusze unijne na informatyzację ochrony zdrowia.

- Minister zdrowia nie ma więc podstawowego narzędzia do monitorowania tego, co się dzieje w ochronie zdrowia. A powinien sprawdzać, jakie są efekty wydawania coraz większych pieniędzy na leczenie pacjentów - podkreśla Andrzej Sośnierz, były prezes NFZ, wypowiadając się dla Dziennika Gazety Prawnej.

Specjaliści zwracają też uwagę, że zwiększenie przychodów NFZ może wpłynąć na rozluźnienie dyscypliny finansowej szpitali i eskalację żądań płacowych. Ostrzegają, że jest za wcześnie na podniesienie składki zdrowotnej, a jeśli jednak to się stanie, przepadnie szansa na zracjonalizowanie wydatków na ochronę zdrowia.

Mniej pieniędzy ze składek
Podczas środowej (27 czerwca) konferencji prasowej nowa nowa prezes NFZ Agnieszka Pachciarz pośrednio potwierdziła, iż nadchodzący rok postawi przed nią bardzo poważne wyzwania związane z kryzysem finansów NFZ. Przyznała bowiem, że prognozy dotyczące wpływów ze składek zdrowotnych nie sprawdziły się. W efekcie w kasie Funduszu znajdzie się mniej pieniędzy niż sądzono. A to oznacza, że w przyszłym roku nie będzie wzrostu środków na świadczenia zdrowotne.

- Będziemy starać się utrzymać budżet na obecnym poziomie - zapowiada Agnieszka Pachciarz. 

Także pracodawcy RP wskazują, że na nowego prezesa NFZ czeka wyzwanie jakim jest ustalenie planu finansowego na przyszły rok. Przypominają, że zgodnie z ustawą planowane koszty finansowania świadczeń opieki zdrowotnej przez dany oddział wojewódzki Funduszu nie mogą być niższe niż wysokość kosztów finansowania świadczeń opieki zdrowotnej dla danego oddziału w roku poprzednim.

Tymczasem od początku roku wyraźnie widać słabnącą koniunkturę i malejącą sumę pieniędzy w budżecie NFZ.

- Bez żadnych zmian, przy zachowaniu obecnych wskaźników makroekonomicznych, może się okazać, że przyszłoroczny budżet NFZ będzie niższy niż tegoroczny. Oznaczać to może jednak konieczność poszukiwania dodatkowych środków, aby spełnić ustawowy obowiązek zachowania poziomu kontraktowania w roku uprzedniego - podkreślają w opinii dla portalu rynekzdrowia.pl eksperci Pracodawców RP.
    
Uważają, że trzeba pilnie zwiększyć poziom finansowania ochrony zdrowia w Polsce.

Zwiększenie składki zdrowotnej nieuniknione?
- Już dziś poziom ten w naszym kraju jest jednym z najniższych w Europie, w dodatku mamy jeden z najwyższych udział wydatków prywatnych w sumarycznych wydatkach na zdrowie. To oznacza, że niezbędne jest zwiększenie składki zdrowotnej - uważa Grzegorz Byszewski, ekspert ds. społeczno-gospodarczych.

Zwraca uwgaę, że decyzję można było odkładać w okresie prosperity, kiedy rosły w Polsce wynagrodzenia i malało bezrobocie. Wtedy budżet NFZ rósł dynamicznie. Obecnie wyraźnie widać stagnację - rośnie bezrobocie i stabilizują się płace.

- Uważamy, że system nie wytrzyma malejącego finansowania. Będzie to oznaczało dalsze zadłużanie się szpitali i spadek dostępności do świadczeń. Niezbędne jest więc podwyższenie składki zdrowotnej. Uważamy, że nie możemy dłużej odkładać tej decyzji, argumentując koniecznością uporządkowania systemu - przekonują Pracodawcy RP.

Zaznaczają, że już w ustawie z 1997 r. wprowadzającej kasy chorych ustalono, że składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 10 proc. podstawy wymiaru składki. Niestety, przed wejściem w życie ustawy poziom ten zmieniono tak skutecznie, że dzisiaj, 15 lat później, wynosi on tylko 9 proc. podstawy wymiaru składki.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH