Eksperci: ochronie zdrowia potrzebny jest wzrost nakładów Wydatki na opiekę medyczną trzeba zacząć traktować jako inwestycję. Fot. PTWP

Należy jak najszybciej zwiększyć nakłady na publiczną opiekę medyczna w naszym kraju – podkreślali w czwartek (19 stycznia) eksperci podczas debaty na konferencji „Priorytety w Ochronie Zdrowia 2017” w Warszawie.

Wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Romuald Krajewski powiedział, że jeśli nie zaczniemy natychmiast zwiększać środków na służbę zdrowia, za kilka lat konieczny będzie dramatyczny wzrost nakładów z powodu niedoinwestowania opieki medycznej.

- Tylko wzrost nakładów pozwoli poprawić warunki pracy lekarzy, pielęgniarek i położnych oraz zachęcić ich do tego, żeby swą karierę wiązali z Polską i nie wyjeżdżali za granicę - dodał.

Wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz przypomniał, że w projekcie ustawy dotyczącej służby zdrowia zapisany jest systematyczny wzrost nakładów począwszy od 2018 r. (zakłada się, że wzrosną one z 4,5 proc. do 6 proc. PKB w 2025 r. - przyp. PAP). - Pozwoli to m.in. zwiększyć pensje pracowników opieki medycznej - dodał.

Prezes Federacji Pacjentów Polskich Stanisław Maćkowiak zwrócił uwagę, że planowany wzrost nakładów o zaledwie 0,2 proc. PKB rocznie jest zbyt mały. Jego zdaniem nie poprawi to znacząco sytuacji pacjentów, nadal będą kolejki i ograniczenia w dostępie do lekarzy i nowych terapii.

- Marzę o tym, żeby polscy lekarze wracali z Wielkiej Brytanii, a minister zdrowia Konstanty Radziwiłł mógł ustalać z wicepremierem Mateuszem Morawieckim wysokość nakładów na opiekę medyczną - powiedział p.o. prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna.

- Aby to stało się możliwe, wydatki na opiekę medyczną trzeba zacząć traktować jako inwestycję, która przynosi wymierne efekty w innych dziedzinach gospodarki, a nie jedynie jako wydatek. Lepsze funkcjonowanie służby zdrowia to szybszy powrót pracowników na rynek pracy. Mam nadzieję, że uda się wreszcie do tego przekonać wicepremiera i ministra finansów - podkreślił.

Dyrektor Związku Pracodawców Firm Farmaceutycznych Bogna Cichowska-Duma przytoczyła dane, z których wynika, że wydatki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych związane z niezdolnością do pracy sięgają w naszym kraju 2 proc. PKB rocznie.

- Refundacja innowacyjnych terapii przynosi oszczędności choćby w postaci mniejszej hospitalizacji - dodała. Jej zdaniem należy zwiększyć w Polsce dostęp do innowacyjnych terapii, tym bardziej, że w naszym kraju wciąż jest on zbyt mały.

Wiceminister Tombarkiewicz zwrócił uwagę, że w 2016 r. wprowadzono na listy refundacyjne wiele nowych leków. - Przewidujemy, że kolejne leki innowacyjne znajdą się na następnych listach leków, jakie zostaną opublikowane w marcu i maju 2017 r. - podkreślił.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH