Eksperci: niezaszczepiony przeciw grypie lekarz nie ma moralnego prawa pracować Liczba szczepiących się w Polsce pracowników ochrony zdrowia od wielu lat jest wyjątkowo niska. Fot. Archiwum

Lekarz ani żaden inny pracownik ochrony zdrowia nie ma moralnego prawa wejść na oddział szpitalny, ani stykać się z pacjentami, jeśli nie zaszczepił się przeciwko grypie - uważa dr Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

- Podstawową zasadą, jaką powinni się kierować lekarze, jest primum non nocere, czyli przede wszystkim nie szkodzić. Obowiązkiem lekarzy i wszystkich pracowników opieki medycznych jest zatem zaszczepienie się przeciwko grypie. Personel medyczny, który się nie szczepi, zagraża zdrowiu pacjentów - powiedziała lekarz rodzinny i pediatra dr Bożena Janicka podczas konferencji prasowej w zorganizowanej w środę (28 października) w Warszawie.

Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie wynika, że liczba szczepiących się w Polsce pracowników ochrony zdrowia od wielu lat jest wyjątkowo niska i nie przekracza 5-6 proc.

Prof. Lidia Brydak, kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy podkreśliła, że wszystkie osoby, które się nie szczepią, stwarzają zagrożenie dla innych ludzi, ponieważ gdy zachorują, mogą zarazić wiele osób, w tym dzieci i osoby starsze najbardziej narażone na powikłania pogrypowe.

- Wystarczy, że samolotem leci jedna osoby z grypą, żeby zostało zakażonych aż 70 proc. przebywających w nim pasażerów - dodała.

Dr Janicka podkreśliła, że szczególnym zagrożeniem są pracownicy służby zdrowia, którzy się nie szczepią przeciwko grypie, ponieważ mogą przenieść wirusa tej choroby na pacjentów.

- Nikt nie chciałby zostać zarażony w szpitalu, przychodni czy w gabinecie przez lekarza, pielęgniarkę lub salową - stwierdziła dr Janicka.

Prezes PPOZ podała przykład 23-letniego mężczyzny, który został potrącony przez samochód na przejściu dla pieszych i z licznymi obrażeniami przebywał w śpiączce farmakologicznej na oddziale intensywnej terapii.

- Zakażenie kogokolwiek grypą w tak ciężkim stanie może sprawić, że chory nie przeżyje - dodała.

Według Janickiej, pacjenci powinni wymagać od personelu medycznego, żeby zaszczepił się przeciwko grypie.

- Nie może być tak, że lekarz czy pielęgniarka stoją przed pacjentem i kichają lub kaszlą. W moim ośrodki wszyscy pracownicy regularnie co roku szczepią się przeciwko grypie. Sami pilnują, żeby inni się zaszczepili, ponieważ wiedzą, że gdy zachorują będą musieli więcej pracować, żeby ich zastąpić - dodała.

Pacjenci na ogół sami ignorują zagrożenie i nie szczepią się przeciwko grypie. Z danych NIZP-PZH wynika, że od 2011 r. każdego roku przeciwko grypie szczepi się jedynie 3,7 proc. polskiej populacji.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH