Szpitale wysokospecjalistyczne tracą najwięcej na rozliczaniu się w systemie jednorodnych grup pacjentów - wynika po siedmiu miesiącach obowiązywania systemu, który polega na uśrednieniu ceny świadczeń dla poszczególnych grup pacjentów.

- Jeżeli w jednej grupie są procedury trudniejsze i łatwiejsze i obie są tak samo wyceniane, to nasz szpital, wykonując te najtrudniejsze, ponosi na nich straty - mówi Gazecie Prawnej Stanisław Szczepaniak, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych Szpitala Klinicznego im. H. Święcickiego w Poznaniu.

Dyrektorzy klinik wskazują na niedoszacowanie niektórych specjalności w ramach JGP, np. chirurgii ogólnej, ortopedii, chorób płuc czy urologii.

Sytuację dodatkowo pogarsza fakt, że w tym roku pieniądze na wzrost wynagrodzeń dla pracowników przyznanych im na podstawie tzw. ustawy wedlowskiej z 2006 roku, zostały włączone do wartości punktu medycznego.

Dlatego lekarze szukają furtek w nowym systemie rozliczeń, na przykład wykonując więcej dobrze płatnych świadczeń. W wielu szpitalach wzrosła liczba koronarografii wykonywanych przy ostrych zespołach wieńcowych, bo jest to bardzo opłacalna procedura diagnostyczna finansowana tak samo jak zabiegi inwazyjne, takie jak wprowadzenie stentu naczyniowego.

NFZ koryguje niedoskonałości JGP kolejnymi rozporządzeniami i zapowiada, że system będzie nadal poprawiany. Te zmiany pozytywnie odczuły już wysokospecjalistyczne szpitale dziecięce.

- Jest postęp w zakresie onkologii i intensywnej terapii, ale jeszcze niewystarczający. Nie ma raczej szansy na zmianę wyceny punktu, ale liczymy na wyższą wycenę taryf punktowych dla kolejnych procedur wysokospecjalistycznych wykonywanych u dzieci - mówi Maciej Piróg, dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.

W ubiegłym roku miesięczna strata CZD za hospitalizacje w porównaniu z wcześniejszym sposobem rozliczeń z NFZ wynosiła 25 proc. budżetu, czyli 3 mln zł. Po wprowadzonych zmianach przez NFZ strata CZD zmniejszyła się o 5 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH