Dzierżawienie szpitali: licząc na korzyści pamiętajmy o kilku pułapkach

Po siedmiomiesięcznej przerwie spowodowanej zmianą dzierżawcy, należący do powiatu częstochowskiego Szpital im. Rudolfa Weigla w Blachowni wznowił działalność. Uroczystości, jakie miały miejsce 1 lipca nie sprzyjały dopytywaniu o przeszłość i nie zawsze dobre relacje między właścicielem szpitala a jego poprzednim dzierżawcą.

- Nie mam żadnego doświadczenia w rozwiązywania umów z samorządami. Nam się coś takiego nie zdarzyło i mam nadzieję, że się nie zdarzy - powiedziała Rynkowi Zdrowia Anna Szczerba-Sachs, prezes Polskiej Grupy Medycznej (PGM). Firma ta 25 czerwca br. uzyskała kontrakt z NFZ (7 mln zł do końca tego roku) i na 25 lat wydzierżawiła (za 90 tys. zł miesięcznie) szpital w Blachowni.

Poprzedni dzierżawca opuścił go 30 listopada 2013 r. Następnego dnia lecznicę przejęła PGM i - nie mając jeszcze kontraktu na leczenie - rozpoczęła inwestowanie (np. remont izby przyjęć kosztował ok. 950 tys. zł, a malowanie budynków 350 tys. zł).

Czyt.: Szpital powiatowy w Blachowni wznowił działalność

Anna Szczerba-Sachs ma rację - rzadko kto ma doświadczenia związane z zerwaniem umowy dzierżawy. Marek Wójcik, ekspert ochrony zdrowia Związku Powiatów Polskich, twierdzi, że rozwiązanie umowy z dzierżawcą i przekazanie prowadzenia szpitala innemu jest czymś wyjątkowym.

- Nie jest to zjawisko powszechne. Jeśli pojawiają się problemy, strony starają się negocjować. Są zainteresowane tym, żeby umowa miała trwały charakter, a są to zazwyczaj umowy na 25, 30 lat - zauważa Marek Wójcik w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl.

Jednak konfliktów między dzierżawcą a wydzierżawiającym, grożących zerwaniem umowy, jest coraz więcej. Ostatnio doszło do nich np. w Połczynie Zdroju (spółka Szpitale Polskie vs. zarząd powiatu świdwińskiego) i w Opatowie (spółka "Twoje Zdrowie" Lekarze Specjaliści vs. zarząd powiatu opatowskiego). Mają one ekonomiczne podłoże.

W pierwszym przypadku chodzi o zmianę profilu działalności leczniczej na bardziej opłacalną, w drugim - o zaległości w regulowaniu czynszu i kłopoty finansowe spółki.

Zbyt wysoki czynsz może dobić spółkę
Według Marka Wójcika czasowe przekazanie całego majątku szpitala (nieruchomości i ruchomości) lub znacznej jego części dotyczy obecnie kilkunastu lecznic samorządowych w Polsce. Natomiast mniej więcej co czwarty szpital samorządu powiatowego lub wojewódzkiego oddał w dzierżawę jakąś nieruchomości na działalność medyczną.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH