Dzierżawca mówi "dziękuję", czyli co dalej ze szpitalem w Blachowni?

Cezary Skrzypczyński, właściciel firmy dzierżawiącej Szpital im. R. Weigla w Blachowni, skierował do zarządu powiatu częstochowskiego pismo informujące o rezygnacji z dzierżawy. Starostwo Powiatowe w Częstochowie planuje obecnie przekazanie placówki kolejnemu dzierżawcy lub powołanie spółki samorządowej. Czasu na wdrożenie nowych rozwiązań pozostało niewiele - decyzje powinny zapaść przed zbliżającym się kontraktowaniem świadczeń.

W 2009 r. radni powiatu częstochowskiego zlikwidowali SPZOZ Szpital im. R. Weigla w Blachowni. Lecznicę wydzierżawiła firma "Prywatna Przychodnia Lekarska C. Skrzypczyński". Dzierżawca zobowiązał się do prowadzenia szpitala jako podmiotu niepublicznego, płacenia starostwu miesięcznego czynszu w wysokości 120 tys. zł oraz realizacji inwestycji w placówce na kwotę 21 mln zł.

NSA unieważnił likwidację, ale...
Tymczasem w październiku 2010 r. Naczelny Sąd Administracyjny wydał wyrok stwierdzający nieważność uchwały o likwidacji SPZOZ. Skargę kasacyjną wniosła do NSA częstochowska "Solidarność": w opinii związkowców powiat wydzierżawiając szpital prywatnej firmie, stracił kontrolę nad lecznicą.

Mirosław Kowalik, przewodniczący Zarządu Regionu Częstochowskiego NZZS "Solidarność", zwracał następnie uwagę na fakt, że unieważnienie przez NSA uchwały likwidacyjnej nie skutkuje żadnymi zmianami. Związkowcy apelowali zatem, aby samorząd doprowadził do realizacji wymaganego decyzją NSA stanu prawnego, przy czym w ich ocenie wyrok NSA unieważniający uchwałę o likwidacji SPZOZ, unieważnił również inne uchwały, które zapadły na jej podstawie.

- Co dalej? Nic... Dlaczego mamy walczyć z sądem? Dla nas sprawa się zakończyła - mówił w maju br. Rynkowi Zdrowia starosta częstochowski Janusz Krakowian. - Szpital został wydzierżawiony, jest niepubliczny i taki pozostanie. Wyrok NSA nie ma tu nic do rzeczy, dotyczy bowiem uchwały likwidacyjnej, nie zaś uchwały o dzierżawie ani umowy dzierżawy.

Janusz Krakowin zapewnił także, że ciągłość świadczeń w szpitalu w Blachowni została zachowana i nie jest zagrożona.

Związkowcy złożyli jednak skargę na bezczynność starosty w sprawie wykonania wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. W trakcie sesji rady powiatu, która odbyła się 30 sierpnia, radni odrzucili jednak skargę "Solidarności", uznając ją za nieuzasadnioną.

Zerwana umowa
Cezary Skrzypczyński, właściciel firmy dzierżawiącej szpital w Blachowni, nie ukrywa, że dalsza działalność - po wyroku NSA - oznacza dla niego zbyt duże ryzyko.
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH