Dzierżawa nie wypaliła: jak reaktywują szpital w Krośnie Odrzańskim Kiedy szpital w Krośnie Odrzańskim ponownie przyjmie pacjentów? FOT. Arch.; zdjęcie ilustracyjne

Szpital w Krośnie Odrzańskim przestał funkcjonować 1 listopada ubiegłego roku. Po ośmiu latach prowadzenia przez prywatną spółkę - Grupę Nowy Szpital - placówka została ponownie przejęta przez samorząd. To precedensowy w kraju przypadek, kiedy przy zmianie podmiotu zarządzającego doszło do przerwania działalności lecznicy. Trwa niełatwa próba jej wznowienia.

O Nowym Szpitalu Powiatu Krośnieńskiego (pod tą nazwa szpital był prowadzony przez dzierżawcę - Grupę Nowy Szpital) głośno zrobiło się latem zeszłego roku. W sierpniu komisja zdrowia w Starostwie Powiatowym w Krośnie Odrzańskim rozpoczęła procedurę dotyczącą rozwiązania umowy z Grupą Nowy Szpital (GNS). Starosta krośnieński Mirosław Glaz zapowiedział koniec współpracy.

Obie strony nie doszły do porozumienia w kwestii rozwiązania problemów finansowych i organizacyjnych, z którymi borykał się szpital w Krośnie Odrzańskim. W listopadzie spółka GNS poinformowała o zakończeniu współpracy z powiatem krośnieńskim

Pacjenci ewakuowani, kontrakt z NFZ rozwiązany
"W związku z tym, że Powiat nie przyjął propozycji zakończenia współpracy za porozumieniem stron i postawił kolejne warunki, które uniemożliwiają przekazanie szpitala, spółka Nowy Szpital Powiatu Krośnieńskiego wypowiedziała Powiatowi Krośnieńskiemu w trybie natychmiastowym umowę dzierżawy nieruchomości oraz umowę dzierżawy majątku ruchomego z winy powiatu" - informowała spółka w komunikacie prasowym.

- Kiedy w 2009 r. GNS zaczął prowadzić szpital, zgodził się na obniżenie kontraktu o 25 proc. Być może była to jedna z przyczyn późniejszych problemów finansowych placówki - mówi Rynkowi Zdrowia starosta krośnieński Mirosław Glaz.

- Umowa dzierżawy obiektów zawarta była na 20 lat z 3-miesięcznym okresem wypowiedzenia. Proces odzyskiwania majątku przez powiat trwa. Wezwaliśmy też spółkę GNS do zapłaty przysługującej nam kwoty - dodaje.

13 stycznia br. oficjalnie zaczęła działać spółka samorządowa Zachodnie Centrum Medyczne (utworzona przez powiat krośnieński i miasto Gubin). Będzie nowym operatorem szpitala. Jak już informowaliśmy, jej prezesem został Wojciech Włodarski, który wcześniej kierował Szpitalem Powiatowym w Słubicach.

- Czeka nas złożony proces rejestracyjny, abyśmy mogli stać się dla NFZ podmiotem kontraktującym świadczenia. Rozmowy z Funduszem trwają - informuje nas prezes Włodarski.

Nie chce odnosić do splotu przyczyn, dla których od 1 listopada 2016 r. szpital w Krośnie Odrzańskim zaprzestał działalności: - Ten proces dojrzewał, a decyzję podjęto w optymalnym czasie. Dłużej nie można było zwlekać - uważa.

Zaznacza, że to chyba pierwszy w naszym kraju projekt odwracania procesu prywatyzacji, a zarazem precedensowy przypadek, kiedy przy zmianie podmiotu zarządzającego doszło po przerwania działalności leczniczej szpitala. Dotychczas w podobnych sytuacjach była jakaś forma kontynuacji czy sukcesji.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH