Samorządy coraz częściej decydują się na dzierżawę szpitalnych budynków prywatnym firmom, uważając, że jest to bezpieczniejsze rozwiązanie niż przekształcenie w spółkę.

Dariusz Hankiewicz – dyrektor SP ZOZ w Radzyniu Podlaskim, którego placówka ma zostać wkrótce przekształcona uważa, że dzierżawa jest bezpieczniejszym rozwiązaniem niż przekształcenie w spółkę, bo jeśli nawet dzierżawca będzie miał kłopoty, to samorząd nie straci zupełnie kontroli nad szpitalem.

SP ZOZ w Radzyniu Podlaskim ma być przekształcony w spółkę albo samorząd ogłosi przetarg na wieloletnią dzierżawę. Radni podejmą decyzję w tej sprawie jeszcze we wrześniu, ale władze powiatu mają rekomendować radnym właśnie dzierżawę.

Z kalkulacjami samorządów, związanymi z rządowym programem przekształcania szpitali bywa różnie. Tadeusz Wojszkun - dyrektor Szpitala Powiatowego w Sztumie (woj. pomorskie), którego dzierżawcą będzie Konsorcjum Szpitale Polskie, wyjaśnia, że sztumski szpital, który jest w trakcie przekształceń, nie zyskałby na rządowym programie, ponieważ nie ma zadłużeń, np. wobec ZUS, ma za to zobowiązania wobec dostawców.  

Podobnie jest w Jędrzejowie (woj. świętokrzyskie), gdzie budynek NZOZ od ponad roku dzierżawi kielecka firma Artmedic, która – jak podaje Jarosław Wójcicki, dyrektor placówki – przez pół roku zainwestowała w szpital 4 mln zł:, w tym 3 mln w sprzęt i milion w remonty.

Szpital w Jędrzejowie został wydzierżawiony na 40 lat, w Sztumie na 15, z możliwością przedłużenia.

Marek Wójcik, dyrektor Biura Związku Powiatów Polskich, zauważa jednak, że samorządy nie mogą zwlekać z regulowaniem zobowiązań. Pieniądze z dzierżawy powinny być przeznaczane na spłatę zobowiązań i odbudowanie szpitalnego majątku.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH