Dzięki ZIP pacjenci coraz częściej wykrywają nadużycia

W Zintegrowanym Informatorze Pacjenta (ZIP), systemie działającym od 1 lipca ub.r., zalogowało się dotychczas ok. 900 tys. osób, choć hasło i login pobrało 1,1 mln pacjentów. Najwięcej zarejestrowanych użytkowników jest na Śląsku (123 tys.), Mazowszu (99 tys.) i w Wielkopolsce (88 tys.).

Dzięki systemowi ZIP ubezpieczeni mogą prześledzić historię swoich chorób i leczenia, poznać koszty badań, które im wykonano w placówkach mających kontrakt z NFZ, poczynając od 2008 r. W przypadku wykrycia nieprawidłowości należy zgłosić je w Funduszu.

Do 12 sierpnia br. do Opolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ wpłynęły zgłoszenia od 64 pacjentów, którzy po zarejestrowaniu się w systemie, wykryli nadużycia i błędy. Na tej podstawie przeprowadzono 15 kontroli, przy czym w 4 przypadkach wysłane zostały przez Fundusz do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Zakwestionowano udzielone porady i badania na kwotę ponad 8,5 tys. zł.

Z kolei 115 mieszkańców Małopolski poskarżyło się, po analizie swoich świadczeń w ZIP, na placówki medyczne do NFZ. Konsekwencją było pięć zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, które bada prokuratura.

W sumie w skali całej Polski ubezpieczeni wysłali 1,5 tys. zgłoszeń o wykrytych nieprawidłowościach, które kosztowały Fundusz ponad 800 tys. zł. Część dotyczyła recept, których dany chory nie otrzymał, część - porad lekarskich lub zabiegów, których w rzeczywistości się nie było, ale lekarze otrzymali za nie pieniądze z Funduszu. 

W opinii dr Adama Kozierkiewicza, eksperta ochrony zdrowia, skala nieprawidłowości w rozliczeniach placówek medycznych z NFZ nie jest duża. Jednak wychwytywanie nadużyć już popełnionych, choć bardzo istotne, nie jest główną rolą nowego systemu. - Przede wszystkim będzie on pełnił funkcję prewencyjną - podkreśla ekspert. Zauważa, że świadczeniodawcy wiedząc, iż pacjenci mają obecnie dostęp do swego konta i mogą zgłosić niewykonane, a zapłacone procedury, będą bardziej pilnować rozliczeń z Funduszem, co powinno doprowadzić do niemal całkowitego wyeliminowania nadużyć.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH