Dyskusyjne zaglądanie szpitalom w koszty

W amerykańskim szpitalu usłyszałem, że ich osiągnięciem było skrócenie czasu między jedną a drugą operacją o 8 minut - mówi miesięcznikowi Rynek Zdrowia* Adam Kruszewski, ekspert rynku medycznego, prezes firmy KCR S.A. - To przyczyniło się do tego, że można było zrobić np. nie sześć, a siedem zabiegów i w związku z tym koszt procedury się zmniejszył.

Jest oczywiście wiele sposobów, skutkujących rzeczywistym obniżeniem kosztu procedury. Jeżeli wykonuje się dwa razy więcej operacji w ciągu doby, to wtedy koszty stałe spadają dwa razy. Jeżeli się jest bardziej kreatywnym w motywowaniu lekarzy, oni pracują lepiej, np. marnują mniej bandaży, mniej zużywają różnych narzędzi itd.

Z perspektywy moich doświadczeń oceniam, iż dyrektorzy polskich szpitali bardzo dużo się nauczyli i podchodzą już bardziej biznesowo do procedur medycznych. Ale oczywiście mogą być jeszcze lepsi. Trzeba po prostu być kreatywnym, mieć oczy szeroko otwarte i uczyć się także czerpiąc pewne rozwiązania z innych branż.

Czy w lepszym zarządzaniu kosztami pomoże Agencja Taryfikacji Świadczeń Opieki Zdrowotnej, która, jak zapowiada resort zdrowia, ma się zająć m.in. zbieraniem danych o kosztach poszczególnych świadczeń w szpitalach? W tej kwestii jestem bardzo sceptyczny.

Każdy ma swoje koszty. Porównuje się jedynie cenę i jakość usługi. Zaglądanie komuś w koszty nie ma sensu. Jeden płatnik kupuje od wielu dostawców tę samą usługę i powinien tylko skalkulować sobie, ile ta usługa powinna kosztować. Nie wiem natomiast, po co wyliczenie kosztów dostawców?

Załóżmy, że w Małkini można wyrostek wyciąć za 2 tys. zł a w Sosnowcu za 3 tys. zł. Co da taka informacja? Czy więcej powinno się płacić temu, który ma wyższe koszty, czy może odwrotnie - temu, który ma koszty niższe? To dziwne podejście, niewiele mające wspólnego z ekonomią. Płatnik oczywiście musi mieć pojęcie, za ile dane świadczenie się wykonuje, ale powinien jedynie wyspecyfikować jakość tej usługi.

* Cały artykuł dotyczący kosztów procedur medycznych - we wrześniowym wydaniu miesięcznika Rynek Zdrowia (nr 9/2012).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH