W poniedziałek (2 lutego) został dyscyplinarnie zwolniony z funkcji dyrektora Centralnego Szpitala Klinicznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Zbigniew Swoboda. Wśród przyczyn zwolnienia, jakie rektor ŚUM zarzuciła dyrektorowi Swobodzie najważniejszym jest zarzut drastycznego pogorszenia się sytuacji finansowej CSK.

Zwolnienie dyscyplinarne dyrektora CSK jest pierwszym takim przypadkiem w historii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. O odwołaniu Swobody mówiło się w kuluarach już od dość dawna, ale nikt nie spodziewał się, że będzie to zwolnienie dyscyplinarne. W poniedziałek Swoboda otrzymał od prof. Ewy Małeckiej-Tendery, rektor ŚUM, propozycję odejścia za porozumieniem stron, ale z natychmiastowym skutkiem. Odmówił. Wtedy wręczono mu dyscyplinarne zwolnienie z uzasadniającymi je przyczynami.

Owe przyczyny zwolnienia dyrektora Swobody to nie tylko zarzuty dotyczące drastycznego pogorszenia się sytuacji finansowej szpitala, chociaż to jest główna przyczyna. Szpital osiągnął ujemny wynik finansowy, wynosi on minus 6,5 mln zł. Ponadto po raz pierwszy od lat doprowadzono do powstania w szpitalu zobowiązań wymagalnych na kwotę blisko 4 mln zł, wobec których upłynęły terminy płatności. Zarzut ten został poszerzony o narażenie szpitala na utratę płynności finansowej.

Na długiej liście, obok spraw finansowych, dyrektorowi Swobodzie rektor ŚUM zarzuca się m. in. utrudnianie prowadzenia kontroli zarówno przez kontrolerów NIK jak i uczelnianych. Zarzuca mu się, że w czasie kontroli nie udostępniał kontrolerom wymaganych dokumentów. Nie dokonał weryfikacji zawartych przez CSK zanim objął funkcję dyrektora, ale wciąż obowiązujących, umów na prowadzenie badań klinicznych, o co występowała rektor ŚUM. Nie wprowadził także, wymaganej przepisami prawa farmaceutycznego ewidencji próbek do badań klinicznych.

Kto zostanie powołany na stanowisko zajmowane do tej pory przez Zbigniewa Swobodę? Rzecznik prasowy ŚUM, Izabela Koźmińska-Życzkowska - mówi portalowi rynekzdrowia.pl :

- Nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie. Rektor ŚUM prowadzi w tej chwili rozmowy z kandydatami na stanowisko dyrektora CSK a decyzja zostanie podjęta bezzwłocznie.

Dyrektor Swoboda nie uznaje argumentu władz uczelni o drastycznym pogorszeniu się sytuacji finansowej szpitala. W najbliższych tygodniach, jego zdaniem CSK ma otrzymać z NFZ około 5,5 mln zł, co praktycznie zniweluje ujemny wynik finansowy szpitala.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH