Dyrektorzy szpitali: tak rosną koszty Z powodu wzrostu cen szpitale ponoszą coraz większe koszty

Większość dyrektorów szpitali przyznaje, że miniony rok, a już na pewno jego pierwsze sześć miesięcy do czasu wprowadzenia rozliczeń według systemu JGP, był jednym z najlepszych dla ochrony zdrowia. Szpitale przestały powiększać swoje zadłużenie, a nawet niektóre zaczęły odrabiać straty. Niestety, jak twierdzą dyrektorzy, dobrze już było.

Także dlatego, że wyraźnie zwyżkują koszty. Lecznice płacą coraz wyższe rachunki za leki, media i usługi.

Wcześniej, tam, gdzie udało się uchwycić w ryzy koszty, przy zwiększonym finansowaniu świadczeń medycznych przez NFZ dwoma strumieniami pieniędzy (z dodatkowym, płynącym z tzw. ustawy wedlowskiej) - szpitale zaczęły powoli wychodzić na prostą.

Potem było trudniej. Wszyscy pamiętają kłopoty na przełomie roku z podpisywaniem nowych kontraktów i oburzenie dyrektorów na wycenę przez NFZ wartości punktu. Protesty, lokalne i regionalne koalicje dyrektorów szpitali jednak na niewiele się nie zdały. Fundusz pozostał nieugięty. Sztandarowym argumentem NFZ, przy podpisywaniu nowych kontraktów było stwierdzenie, że będą one wartościowo nie mniejsze niż te w minionym roku.

Kwotowo tyle samo, ale...
- To prawda, że kwotowo, pieniądze z tegorocznego kontraktu nie są mniejsze niż te ubiegłoroczne - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Sławomir Janus, dyrektor Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. - W praktyce jednak kontrakt jest nie do zrealizowania. W porównaniu do pierwszego półrocza ubiegłego roku mamy mniejsze przychody za te same czynności i procedury wykonywane w takiej samej ilości - dodaje dyrektor.

Dyrektor Janus zaznacza, że jego słowa dotyczą szpitali pediatrycznych najwyższego stopnia referencyjnego. Jego zdaniem ta sytuacja powoduje, że przychody szpitala zaczynają być niższe niż koszty, jakie ponosi: – Stąd czytamy w gazetach, że szpitale pediatryczne przynoszą straty miesięcznie od 300 tysięcy nawet do 2 milionów złotych.

Powodem takiej sytuacji jest też wzrost kosztów pracy, podwyżka cen energii, opłat za wodę i ścieki, podwyżki cen leków spowodowane wzrostem wartości kursu euro i dolara, podwyżki składek ubezpieczeniowych i wiele innych czynników.

Wszystko drożeje
Postanowiliśmy przyjrzeć się w kilku szpitalach skali wzrostu kosztów. Najpełniejszy obraz dałoby porównanie kwartałów roku ubiegłego i obecnego, ale ze względu na to, że większość placówek dopiero zamyka księgowo pierwsze trzy miesiące bieżącego roku, ograniczyliśmy się do porównania dwóch minionych lat.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH