Dyrektorzy szpitali: tak rosną koszty Z powodu wzrostu cen szpitale ponoszą coraz większe koszty

Większość dyrektorów szpitali przyznaje, że miniony rok, a już na pewno jego pierwsze sześć miesięcy do czasu wprowadzenia rozliczeń według systemu JGP, był jednym z najlepszych dla ochrony zdrowia. Szpitale przestały powiększać swoje zadłużenie, a nawet niektóre zaczęły odrabiać straty. Niestety, jak twierdzą dyrektorzy, dobrze już było.

Także dlatego, że wyraźnie zwyżkują koszty. Lecznice płacą coraz wyższe rachunki za leki, media i usługi.

Wcześniej, tam, gdzie udało się uchwycić w ryzy koszty, przy zwiększonym finansowaniu świadczeń medycznych przez NFZ dwoma strumieniami pieniędzy (z dodatkowym, płynącym z tzw. ustawy wedlowskiej) - szpitale zaczęły powoli wychodzić na prostą.

Potem było trudniej. Wszyscy pamiętają kłopoty na przełomie roku z podpisywaniem nowych kontraktów i oburzenie dyrektorów na wycenę przez NFZ wartości punktu. Protesty, lokalne i regionalne koalicje dyrektorów szpitali jednak na niewiele się nie zdały. Fundusz pozostał nieugięty. Sztandarowym argumentem NFZ, przy podpisywaniu nowych kontraktów było stwierdzenie, że będą one wartościowo nie mniejsze niż te w minionym roku.

Kwotowo tyle samo, ale...
- To prawda, że kwotowo, pieniądze z tegorocznego kontraktu nie są mniejsze niż te ubiegłoroczne - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Sławomir Janus, dyrektor Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. - W praktyce jednak kontrakt jest nie do zrealizowania. W porównaniu do pierwszego półrocza ubiegłego roku mamy mniejsze przychody za te same czynności i procedury wykonywane w takiej samej ilości - dodaje dyrektor.

Dyrektor Janus zaznacza, że jego słowa dotyczą szpitali pediatrycznych najwyższego stopnia referencyjnego. Jego zdaniem ta sytuacja powoduje, że przychody szpitala zaczynają być niższe niż koszty, jakie ponosi: – Stąd czytamy w gazetach, że szpitale pediatryczne przynoszą straty miesięcznie od 300 tysięcy nawet do 2 milionów złotych.

Powodem takiej sytuacji jest też wzrost kosztów pracy, podwyżka cen energii, opłat za wodę i ścieki, podwyżki cen leków spowodowane wzrostem wartości kursu euro i dolara, podwyżki składek ubezpieczeniowych i wiele innych czynników.

Wszystko drożeje
Postanowiliśmy przyjrzeć się w kilku szpitalach skali wzrostu kosztów. Najpełniejszy obraz dałoby porównanie kwartałów roku ubiegłego i obecnego, ale ze względu na to, że większość placówek dopiero zamyka księgowo pierwsze trzy miesiące bieżącego roku, ograniczyliśmy się do porównania dwóch minionych lat.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH