Jak już informowaliśmy, onkolodzy dziecięcy alarmują, że w ramach rozliczeń w systemie jednorodnych grup pacjentów (JGP) zostały zaniżone wyceny procedur z tego zakresu.

Zastrzeżenia specjalistów budzi fakt, iż w nowym systemie rozliczeń szpitali z NFZ, leczenie dzieci ciepiących na nowotwory jest kontraktowane tak samo, jak dorosłych.

Problem z onkologią dziecięcą potraktowaliśmy jako pretekst do sondy wśród dyrektorów kilku dużych szpitali. Podsumowanie pierwszych tygodni funkcjonowania JGP nie jest jednoznaczne. Oprócz ewidentnych błędów, szefowie placówek wskazują także na korzyści płynące z nowego systemu.

Prof. Alicja Chybicka, kierownik Katedry i Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Akademii Medycznej we Wrocławiu powiedziała „Dziennikowi”, że leczenie dzieci kosztuje 30% więcej niż dorosłych. Dodała, że z tego powodu szpital zadłużył się już na około 800 tys. złotych.

Prof. Krzysztof Kałwak z tej samej kliniki, powiedział Rynkowi Zdrowia, że intensywniejsza u dzieci chemioterapia rzeczywiście może powodować wyższe koszty: - Ale nie potrafię powiedzieć czy są one wyższe o 2, 10 czy 30 proc. Ponadto koszt chemioterapii zależy od wieku i wagi ciała pacjenta - tłumaczy prof. Kałwak.

O problemach z finansowaniem procedur hematologicznych mówią również inne kliniki, w tym szpital kliniczny w Poznaniu, w którym zwraca się uwagę na obniżenie stawki za dobę chemioterapii (z 480 do 380 zł) oraz na problemy z pokrywaniem kosztów pobytu dziecka w szpitalu między przyjmowaniem leków. Jako nieporozumienie traktują zapowiedź niepłacenia za kontynuowanie leczenia pacjenta, który ukończył 18 lat.

Andrzej Troszyński z biura prasowego NFZ przyznaje, że niepłacenie za leczenie pacjenta tylko dlatego, że ukończył 18 lat „to jakiś absurd”, z którym NFZ nie ma nic wspólnego. 30-procentowa różnica pomiędzy kosztami rzeczywistymi a wyceną NFZ, jak sugerują niektóre ośrodki, to jest nieporozumienie, które trzeba będzie również wyjaśnić - zaznaczył Troszyński.

- Przed wprowadzeniem 1 lipca systemu JGP dokonano przymiarki w hematologicznych ośrodkach - łódzkim i małopolskim - mówi Andrzej Troszyński. - Okazało się, że według nowego systemu rozliczeń NFZ będzie musiał zapłacić średnio 10-12 proc. więcej i na to Fundusz ma zarezerwowane pieniądze. Jeśli którykolwiek ośrodek ma problemy z rozliczaniem świadczeń, może przez pierwsze trzy miesiące rozliczać się ryczałtowo. W tym zaś czasie zawsze będzie można wyjaśnić zaistniałe problemy – konkluduje Andrzej Troszyński.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH