Minister zdrowia Ewa Kopacz i prezes NFZ Jacek Paszkiewicz zawarli w poniedziałek wieczorem porozumienie z przedstawicielami szpitali wojewódzkich i powiatowych w sprawie kontraktów na 2009 r. W umowach na pierwsze półrocze 2009 r. kwota zobowiązania NFZ wobec szpitali klinicznych nie będzie niższa od tej na drugie półrocze mijającego roku - poinformował rzecznik resortu zdrowia, Jakub Gołąb.

Porozumienie zawarto podczas spotkania w resorcie. Wcześniej w poniedziałek Kopacz i Paszkiewicz porozumieli się z dyrektorami szpitali klinicznych i instytutów medycznych.

Jak podkreślił rzecznik prasowy resortu – Jakub Gołąb, w umowach na pierwsze półrocze 2009 r. kwota zobowiązania NFZ wobec szpitali klinicznych, wojewódzkich i powiatowych nie będzie niższa od tej na drugie półrocze mijającego roku.

– Liczba zakontraktowanych świadczeń na pierwsze półrocze 2009 r. będzie równa lub wyższa za zgodą świadczeniodawcy, liczbie świadczeń zakontraktowanych na drugie półrocze 2008 r. NFZ dokona odpowiedniej zmiany wyceny taryf.

Rzecznik dodał, że powołane zostaną zespoły, których zadaniem będzie weryfikacja wyceny systemu rozliczeń - Jednorodnych Grup Pacjentów, co stanowić będzie podstawę kontraktowania świadczeń opieki zdrowotnej na drugie półrocze 2009 r.

Dyrektor Szpitala Klinicznego nr 1 w Szczecinie Maria Ilnicka-Mądry, która jest przewodniczącą grupy negocjującej z Funduszem w imieniu szpitali klinicznych, powiedziała, że porozumienie jest wynikiem kompromisu i nacisku Kopacz na szefa NFZ.

– Oznacza ono, że otrzymamy taką samą ilość pieniędzy, jak w 2008 r., przy takiej samej liczbie wykonywanych świadczeń. Jest to dla nas satysfakcjonujące. Jutro prezes NFZ ma przesłać rozporządzenie w tej sprawie do oddziałów wojewódzkich Funduszu. Po tym, jak to zrobimy, rozpoczniemy podpisywanie kontraktów na 2009 r.

Dyrektorzy szpitali samorządowych i klinicznych zapowiadali wcześniej, że jeżeli NFZ nie podwyższy wyceny punktu rozliczeniowego, to nie podpiszą z nim kontraktów na 2009 r. Jak mówili, po 1 stycznia w ich lecznicach będą wykonywane tylko świadczenia ratujące życie i zdrowie. Rozważali też wprowadzenie odpłatności za planowe zabiegi.

Prezes NFZ Jacek Paszkiewicz poinformował w czwartek, że o ok. 20 proc. zwiększy się liczba punktów służąca do wyceny leczenia realizowanego w szpitalach specjalistycznych. W środę odbyło się spotkanie Paszkiewicza, Kopacz i szefa doradców premiera Michała Boniego z dyrektorami szpitali. Dotyczyło wyceny świadczeń medycznych proponowanej przez NFZ w kontraktach na 2009 r. Dyrektorom zaproponowano "przeszacowanie taryf w poszczególnych procedurach medycznych".

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH