Dyrektorzy: funkcjonowanie Centrów Urazowych wymaga zmian Dyrektorzy chcą zmian, które zapewnią ich placówkom stabilne funkcjonowanie Fot. Szpital Uniwersytecki w Krakowie

Dyrektorzy szpitali o statusie Centrów Urazowych, gdzie leczą się pacjenci z najcięższymi obrażeniami, chcą zmian, które zapewnią ich placówkom stabilne funkcjonowanie. List z ich propozycjami wystosowali do MZ, NFZ i AOTMiT.

W piśmie adresowanym do szefa resortu zdrowia i prezesów Narodowego Funduszu Zdrowia oraz Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji podkreślono, że finansowanie realizowanych przez Centra Urazowe świadczeń medycznych jest obecnie niewspółmiernie niskie w stosunku do ponoszonych kosztów, co wpływa na sukcesywne pogarszania się ich sytuacji.

Wśród postulatów przedstawicieli szpitali CU są m.in. wyłączenie ich z tzw. procedury ponownego kontraktowania świadczeń medycznych, wprowadzenie nielimitowego wykonywanie świadczeń u pacjentów urazowych, zwiększenie wyceny procedur urazowych, kategoryzacja Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, finansowanie kosztów gotowości centrów, zmiana kryteriów oceny ofert oraz weryfikacja zasad kwalifikacji do tzw. jednorodnych grup pacjentów.

- Szpitale o statusie Centrum Urazowego ze względu na potencjał oraz znaczenie dla systemu, powinny zostać wyłączone ze standardowej procedury kontraktowania świadczeń dla zakresów aktualnie realizowanych w ramach umów z NFZ - wskazał dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego prof. Grzegorz Gielerak występując w imieniu wszystkich szpitali CU w Polsce.

Dyrektorzy placówek oceniają, że właściwsze byłoby zawieranie umów z płatnikiem na drodze rokowań lub negocjacji z podmiotami o porównywalnym potencjale i roli w systemie służby zdrowia. Dzięki temu potrzeby pacjentów z urazami wielonarządowymi byłyby lepiej zaspokajane.

Ich zdaniem, w związku z tym, że leczenie tych pacjentów w istotny sposób zmienia rytm funkcjonowania szpitali, rozliczanie świadczeń pacjentów urazowych powinno być realizowane w ramach odrębnego, nielimitowanego zakresu kontraktowego, analogiczne jak w przypadku pakietu onkologicznego.

Dyrektorzy CU uważają, że w związku z tym, iż muszą one spełniać dodatkowe wymagania (np. posiadać tzw. trauma team) należałoby wprowadzić do finansowania oddziałów kluczowych dla CU tzw. opłaty za gotowość do udzielania świadczeń. - Jest to rozwiązanie podobne do funkcjonującego w ratownictwie medycznym czy też szpitalnych oddziałach ratunkowych (dodatkowa dobowa stawka za strukturę) - przekonują.

Kierujący CU proponują by w kryteriach oceny ofert opracowanych przez resort zdrowia uwzględniać dodatkową punktację z tytułu posiadania Centrum. Powyższy postulat, jak wyjaśniają, wynika z faktu konieczności zabezpieczenia przez Centra dodatkowo całodobowego zaplecza diagnostyczno-leczniczego oraz wysokiej klasy specjalistów.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH