Menedżerowie zarządzający lecznicami nie mają wątpliwości: w ciągu pierwszych sześciu miesięcy br. przestało się bilansować wiele dobrze sobie dotychczas radzących placówek.

Oczekiwania wobec wchodzącego od 1 lipca nowego systemu rozliczeń z Funduszem w ramach Jednorodnych Grup Pacjentów (JGP) są zatem jasne – trzeba więcej pieniędzy. Liczba punktów w cenie średnio po 48 zł za każdy sugeruje, że finansowanie będzie przebiegało na poziomie maja i czerwca, a więc całkiem nieźle.

Specjalistyczny Szpital Miejski w Toruniu skorzystał z wcześniejszych programów oddłużeniowych i zakończył rok 2007 dodatnim wynikiem finansowym. W połowie 2008 r. ma już lekkie niedobory finansowe.

- I tak jesteśmy w niezłej sytuacji, biorąc pod uwagę burzliwy początek roku związany z żądaniami płacowymi lekarzy – ocenia dyrektor Krystyna Zaleska. – Styczniowe prognozy na czerwiec były o wiele gorsze, niż obecna rzeczywistość. Ale fakt pozostaje faktem: jest gorzej niż było.

Co dalej?

Toruński szpital otrzymał już propozycję NFZ na okres od lipca do grudnia br. Liczba punktów w cenie średnio po 48 zł za każdy sugeruje, że finansowanie będzie przebiegało na poziomie maja i czerwca, a więc całkiem nieźle. Pozostaje jednak pytanie o realizację rozliczeń w nowym systemie.

- Nie ma jeszcze oprogramowania, są za to liczne obawy – mówi dyrektor Zaleska. – Prognozy dla naszego szpitala wskazują na wzrost finansowania w ramach JGP w granicach 5-12 proc., ale to tylko przewidywania, co do których nie mamy pewności, czy się sprawdzą. Każdy element procedury, łącznie z wiekiem pacjenta, może mieć wpływ na jej cenę, dlatego nasi lekarze muszą się zapoznać z ICD-9 i ICD-10, aby rzetelnie prowadzić dokumentację. Szkoleń wymagają także sekretarki medyczne oraz zespół korygujący dane do ostatecznego raportu. Mam jednak nadzieję, że nowy system rozliczeń „dotrze się” i przyniesie nam długo oczekiwany spokój finansowy.

Do 15 lipca

Propozycję finansowania na drugie półrocze otrzymał również Szpital Specjalistyczny w Brzozowie, dyrektor Antoni Kolbuch nie podejmuje się jednak na razie oceny, czy oferowana liczba punktów oznacza wzrost, spadek, czy też utrzymanie przychodów na dotychczasowym poziomie. Do 15 lipca placówka ma czas na przypisanie punktów do konkretnych oddziałów tak, aby były w stanie je wypracować, ogólna liczba pozostanie jednak bez zmian.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH