Dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka apeluje do MZ i NFZ o pomoc finansową

Dyrektor Instytutu Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie wysłał list do premiera, ministra zdrowia i prezesa NFZ, w którym apeluje o pomoc finansową dla Instytutu. Dług placówki to ok. 200 mln zł.

Jak poinformował Paweł Trzciński, rzecznik CZD, sytuacja finansowa placówki od dawna jest dramatyczna i wielokrotnie informowano o niej m.in. resort zdrowia.

- Obecnie dług CZD wynosi 200 mln zł. Doszło do sytuacji, że pracownicy po raz pierwszy otrzymali wynagrodzenia z kilkudniowym opóźnieniem - podkreślił. Zdarzyło się to po raz pierwszy w historii placówki.

Prof. Janusz Książyk, dyrektor IPCZD zaznacza, że instytucja jest "pod ścianą", bo zadłużenie narasta spiralnie z powodu konieczności obsługi istniejących już długów. Dyrektor uważa, że aby uratować placówkę konieczne jest zwiększenie wyceny świadczeń wykonywanych w Centrum oraz pozyskanie gwarantowanego przez państwo kredytu na spłatę zadłużenia.

Dla odzyskania płynności finansowej potrzebny jest już w tej chwili - jak oceniają analitycy finansów szpitala - kredyt w wysokości 120 mln zł spłacany przez 15 lat. Rzecznik Paweł Trzciński dodaje, że CZD ma też wiele nadwykonań, za które NFZ nie płaci.

- W ostatnim czasie kwota nadwykonań sięgnęła 12 mln zł, a NFZ zapowiedział, że zapłaci tylko 4 mln zł - wyjaśnił.

Rzecznik podał, że dyrektor CZD wysłał do premiera, ministra zdrowia, prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia oraz parlamentu list, w którym apeluje o ratowanie placówki.

Rzecznik Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Wanda Pawłowicz poinformowała, że szpital ma obecnie kontrakt w wysokości 200 mln zł. Dodała, że placówka ma zarówno tzw. nadwykonania, jak i niewykonania.

- W przyszłym tygodniu wypłacimy im 4,6 mln zł za nadwykonania. Uzgodniliśmy to z dyrektorem CZD - powiedziała.

W tym roku szpital obchodzi swoje 35-lecie. Na 15 września planowane są uroczyste obchody jubileuszu. Rocznie w CZD hospitalizowanych jest ponad 30 tys. pacjentów. Udzielanych jest blisko 170 tys. specjalistycznych porad.

Czytaj też. Pora na rozwiązania systemowe: zadłużone instytuty czekają na resortowe decyzje ws. pomocy finansowej

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH