Dyrektor CZD przedstawi za tydzień założenia planu naprawczego

Dyrektor Centrum Zdrowia Dziecka prof. Janusz Książyk poinformował w czwartek (13 września) członków sejmowej Komisji Zdrowia, że plan naprawczy, który przedstawi na spotkaniu z ministrem zdrowia 21 września, zakłada zmniejszenie kosztów Instytutu o 5 procent.

Szef CZD zapewnił, że po stronie Centrum od długiego czasu prowadzone są działania naprawcze m.in. reorganizacja prac niektórych klinik i przychodni. - Przychody CZD to rocznie ok. 270 mln zł, a koszty wynoszą 310 mln zł - dodał.

Powtórzył też, że jednym z głównych powodów problemów finansowych Centrum jest niedoszacowana wycena świadczeń, podczas gdy Instytut zajmuje się głównie najcięższymi, kosztochłonnymi przypadkami medycznymi. Mówił też o wysokich kosztach diagnostyki.

Przypomniał, że problemy finansowe wynikają również m.in. z przepisów dotyczących czasu pracy personelu medycznego, a także z wprowadzenia przez NFZ rozliczania przy pomocy jednorodnych grup pacjentów.

CZD nie może upaść, ale...

Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann zapewnił, że nie będzie zagrożenia ciągłości leczenia dzieci w CZD, a placówka ta "nie może upaść". Wyjaśnił, że podniesienie o 20 proc. wyceny procedur medycznych realizowanych w instytutach - o czym mówił Książyk - kosztowałoby ok. 1,4 mld zł. A na to - jak dodał - nie ma pieniędzy.

Zwrócił uwagę, że zaledwie 13 proc. procedur wykonywanych w CZD to wysokospecjalistyczne działania, których nie można wykonać w innych placówkach. Mówił też o potrzebie zmiany systemowej polegającej na oddzieleniu szpitali od działalności naukowo-badawczej instytutów. Dodał, że resort pracuje nad przygotowaniem takich zmian.

O złej sytuacji finansowej CZD jego szef napisał w liście do ministra zdrowia w ubiegłym tygodniu. Poza przyczynami zadłużenia, które wymieniał także podczas posiedzenia komisji, wskazał, że do odzyskania płynności finansowej niezbędny jest kredyt poręczony przez ministra skarbu państwa.

Nie chodzi o jakość świadczeń

W odpowiedzi Książykowi minister zdrowia w poniedziałek na konferencji prasowej mówił, że CZD musi być dostosowane do realnych warunków funkcjonowania.

Minister poinformował, że dyrektor Centrum ma czas do 21 września na przedstawienie planu restrukturyzacji. Zapewniał też, że nikt nie kwestionuje jakości świadczeń medycznych wykonywanych w tej placówce, a jedynie sposób zarządzania.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH