Dyrekcja Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego nie zgadza się z oceną NFZ dotyczącą niewłaściwego przygotowania oferty podczas kontraktowania świadczeń dla poradni kardiologicznej Szpitala. Polemizuje z opinią NFZ zawartą w tekście „Kraków: poradnia kardiologiczna dostanie większy kontrakt”, który ukazał się w portalu rynekzdrowia.pl 17 stycznia.

Poniżej treść pisma, które otrzymaliśmy w tej sprawie od dr n. med. Anny Prokop-Staszeckiej, dyrektora Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego.

W artykule powołano się na wypowiedź pani Jolanty Pulchnej, rzecznika Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. Z wypowiedzi tej wynika, że poradnia kardiologiczna naszego Szpitala otrzymała początkowo mniejszy kontrakt ze względu na braki ofertowe i nierzetelnie przedstawiona oferte. Chcielibyśmy się odnieść do tej niesłusznej, naszym zdaniem, oceny MOW NFZ – czytamy w piśmie.

1. Oferta Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II została przygotowana starannie (sami pracownicy MOW NFZ w trakcie rozmów potwierdzali ten fakt mówiąc, iż oferty Szpitala były jednymi z najlepiej przygotowanych). W przypadku oferty na świadczenia z zakresu specjalistyki kardiologicznej Szpital nie był wzywany do uzupełnienia braków formalnych.

2. W ofercie wskazano cały niezbędny sprzęt wymagany przez NFZ dla realizacji świadczeń w poradni kardiologicznej. Niespełnienie wymagań zarówno sprzętowych jak i personalnych spowodowałoby odrzucenie oferty. Holter RR i echokardiograf jest wykazany „w lokalizacji” (co oznacza, że sprzęt ten znajduje w na terenie Szpitala, niekoniecznie w budynku poradni), ponieważ Szpital dysponuje pięcioma pracowniami diagnostycznymi dla badań układu krążenia, które posiadają najwyższej klasy w województwie sprzęt medyczny, będący do dyspozycji pacjentów poradni kardiologicznej.

3. Głównym powodem uplasowania się na niskim miejscu w rankingu była cena. Szpital, kierując się dobrem pacjentów, celem zwiększenia ilości usług, ostatecznie obniżył cenę z 8,90 zł (kontraktowaną w ubiegłych latach) do oczekiwanej przez MOW NFZ stawki 8,50 zł za tzw. punkt rozliczeniowy. Pomimo obniżenia ceny do  8,50 zł za punkt rozliczeniowy oferta i tak została umiejscowiona na ostatnim miejscu w rankingu, ponieważ świadczeniodawcy posiadający dużo tańszy sprzęt i realizujący mniejszą liczbę badań na rzecz pacjentów, mogli pozwolić sobie na obniżenie ceny poniżej poziomu ceny oczekiwanej.

4. Warto nadmienić, iż duża część świadczeniodawców którzy dzięki obniżeniu ceny uzyskali kontrakt większy, niż poradnia kardiologiczna Szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie, to prywatni przedsiębiorcy, mogący przyjmować pacjentów odpłatnie. Część poradni oceniona w rankingu wyżej i tak z powodu braku odpowiedniej jakości sprzętu diagnostycznego i doświadczenia personelu, kieruje pacjentów do poradni przyszpitalnej (dowodem na to są skierowania do poradni kardiologicznej Szpitala im. Jana Pawła II w Krakowie z innych poradni kardiologicznych, które w rankingu MOW NFZ zostały ocenione wyżej).

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH