Dynamiczny rozwój leasingu na rynku branży medycznej

Leasing urządzeń medycznych jako jeden z nielicznych oparł się kryzysowi i od trzech lat notuje dynamiczny wzrost.

Firmy leasingowe wprowadzają do swojej oferty nowe instrumenty zachęcające szpitale do leasingowania sprzętu medycznego. Potwierdza Andrzej Sugajski, dyrektor generalny Związku Polskiego Leasingu, którego zdaniem trzy ostatnie lata to okres ciągłego wzrostu segmentu medycznego. Na koniec 2009 roku jego wartość wyniosła 438 mln zł.

– Leasing urządzeń medycznych w przeciwieństwie do pozostałych segmentów rynku okazał się być niewrażliwy na kryzys i w 2009 roku jego dynamika osiągnęła zaskakujący poziom 27 proc. Natomiast w I kwartale wzrosła o robiące wrażenie 62 proc. – stwierdza Andrzej Sugajski.

O tym, że rynek leasingowy dedykowany branży medycznej ma duże perspektywy rozwoju , zdaniem dyrektora Sugajskiego, świadczy fakt, że firmy leasingowe coraz częściej swoje produkty dedykują specjalnie temu segmentowi rynku.

– To, że ktoś wyleasingował jakiś przedmiot czy urządzenie to nie oznacza, że się w tym specjalizuje. To klient wybiera dostawcę i przychodzi po finansowanie. Natomiast po pewnym czasie, kiedy konkretny segment rynku dobrze reaguje na leasing to firmy leasingowe zaczynają także kreować ten rynek - wychodząc do dostawców i próbując ustalić jak najlepsze dla leasingobiorców warunki., miedzy innymi dotyczące dostawy, serwisowania –  mówi portalowi rynekzdrowia.pl dyrektor Sugajski.

Na rynku występuje silna koncentracja – jego prawie 79 proc. podzieliło między kilka firm wśród których liderem jest Siemens Finance, który w I kwartale pożyczył swoim klientom sprzęt medyczny o wartości ponad 108 mln zł, podczas gdy wartość całego segmentu osiągnęła 164 mln zł. Kolejnymi są VB Leasing Polska (12, 92 mln), BZ WBK Finance & Leasing (8,36 mln), Deuttsche Leasing Polska (6,93 mln) oraz Europejski Fundusz Leasingowy (4,8 mln).

Zdaniem Grzegorza Borowca, prezesa Siemens Finance, niewrażliwości leasingu medycznego na kryzys to efekt stabilności zamówień. Głównym odbiorcą jest publiczna służba zdrowia, która dysponuje stałym źródłem finansowania.

– Jeżeli leasing dzisiaj dobrze się rozwija w publicznej służbie zdrowia to jest  to efekt tego, że leasing jako koszt bezpośredni - wynikający z samego użytkowania przedmiotu - jest dla korzystających pożyteczny. To jednak za chwilę się zmieni dla samorządów, bo zmieni się sposób liczenia wskaźników zadłużenia. Wówczas zaleta leasingu, jako bieżącego kosztu będzie miała mniejsze znaczenie, a większe zacznie mieć to jakie są obciążenia bieżące. Im one będą niższe, tym będą one korzystniejsze dla samorządów - stwierdza dyrektor Sugajski.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH