Zidentyfikowaliśmy potencjalne metody osiągania postępów w celu zapełnienia luki zdrowotnej Europy Środkowo-Wschodniej i Europy Zachodniej. Jest całkowicie nie do przyjęcia, że zmierzając do jedności Europy, mamy jedną połowę Europejczyków podążającą z jedną prędkością, a drugą połowę z inną - podkreślił prof. Peter Boyle, dyrektor Międzynarodowej Agencji Badań nad Nowotworami (IARC), podczas dzisiejszej (23.02) konferencji 12 europejskich ministrów zdrowia.

Ministrowie omawiają warunki porozumienia w sprawie międzyrządowego programu wyrównywania różnic w stanie zdrowia mieszkańców starych i nowych państw członkowskich UE. Spotkanie ma się zakończyć podpisaniem dokumentu przygotowującego wspólne wystąpienie ich rządów do Komisji Europejskiej o środki finansowe na ten cel.

Według raportu Karolinska Institutet, w skali Europy Polska znalazła się na końcu stawki, jeśli chodzi o poziom wydatków przeznaczonych w ciągu roku na leczenie chorób nowotworowych w przeliczeniu na jednego pacjenta – 41 euro (średnia europejska 125 euro). Zdecydowanie wyprzedzają nas m.in. Czechy (72 euro) i Węgry (61 euro).

Zdaniem autorów raportu, tak niskie nakłady na terapie onkologiczne są sygnałem utrudnień występujących w dostępie do nowoczesnych metod leczenia chorób wymagających stosowania leków innowacyjnych. Zaznaczają, iż w przypadku krajów Europy Wschodniej są konsekwencją niskiego poziomu wydatków na ochronę zdrowia w połączeniu z niskim udziałem nakładów na leczenie poszczególnych chorób w całkowitych wydatkach na ochronę zdrowia.

W Polsce całkowite nakłady finansowe przeznaczane na system ochrony zdrowia to 6,2 proc. produktu krajowego brutto. W krajach „starej“ UE nakłady te przekraczają 8 proc. PKB.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH