Dwa szpitale kliniczne SUM utworzą spółkę kapitałową Fot. Archiwum

W środę (25 marca) Senat Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach wyraził w uchwale zgodę na połączenie i przekształcenie dwóch klinik - Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego oraz Samodzielnego Publicznego Centralnego Szpitala Klinicznego im. prof. K. Gibińskiego w spółkę kapitałową z ograniczoną odpowiedzialnością.

- Planowane przekształcenie to duży krok naprzód. W konsekwencji tych działań powstanie duży, interdyscyplinarny ośrodek akademicki oferujący studentom optymalne warunki kształcenia, a kadrze naukowej wysokospecjalistyczną bazę służącą realizacji projektów badawczych - wyjaśnił rektor uczelni prof. Przemysław Jałowiecki.

- Zwiększenie liczby pacjentów oraz liczby i rodzaju wykonywanych procedur medycznych i diagnostycznych umożliwi wielodyscyplinarną, pogłębioną dydaktykę, szczególnie w zakresie wdrażania nowych standardów nauczania z zakresu onkologii – dodał.

Kliniczna spółka
Nowa placówka kliniczna w postaci spółki ma być jedną z większych w Polsce (większe są np. Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny w Warszawie czy Uniwersyteckie Centrum Kliniczne CMI w Gdańsku) i jedyną w tej formie prawnej. Ma mieć docelowo ok 650 łóżek i nosić nazwę Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. Kornela Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Spółka z o.o.

Jednak jak informuje portal rynekzdrowia.pl Dariusz Jorg, pełniący funkcję dyrektora obydwu łączonych placówek, liczba łóżek w pierwszym okresie funkcjonowania nie będzie stała, gdyż realizowane inwestycje spowodują w niektórych przypadkach jej zmniejszenie, w innych natomiast zwiększenie (w nowo otwieranych oddziałach).

Przygotowanie do przekształcania i połączenia klinik trwa już od dłuższego czasu. Najpierw pozytywne opinie na ten temat wydały Rady Społeczne obydwu szpitali. 18 marca odbyło się posiedzenie Komisji Senackiej SUM ds. bazy klinicznej, na którym również pozytywnie zaopiniowano projekt połączenia placówek i przekształcenia ich w spółkę prawa handlowego. Obecnie po decyzji Senatu, który wyraził zgodę na realizację projektu, nastąpi kolejny etap.

- Podjęta przez Senat uchwała będzie stanowiła podstawę do skierowania do Ministra Skarbu Państwa wniosku o wyrażenie zgody na rozporządzanie aktywami trwałymi poprzez przekazanie ich do podmiotu leczniczego SUM prowadzonego w formie spółki kapitałowej - informuje Agata Kalafarska, rzeczniczka SUM.

Równolegle do tych działań prowadzony jest proces restrukturyzacji CSK w Katowicach Ligocie, który zapoczątkowany został w listopadzie 2014 r. Jak przewiduje dyrektor Jorg, zakończy się on 30 czerwca, a od początku lipca placówka ma już działać w nowej formule.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH