Duży może więcej, czyli dlaczego warto grać do jednej bramki

O tym, że duży może więcej nie trzeba nikogo przekonywać. Dotyczy to także placówek ochrony zdrowia funkcjonujących w ramach jednego organu tworzącego, w przypadku których podejmowanie wspólnych przedsięwzięć może prowadzić do maksymalizacji korzyści. Tyle teoria. W praktyce bywa jednak różnie.

Przykładem skuteczności i efektywności wspólnego działania jest utworzona w 2009 r. przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego spółka celowa Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Medyczne.

Jak wyjaśniał w ub.r. podczas Regionalnego Spotkania Menedżerów Ochrony Zdrowia w Bydgoszczy Piotr Kryn, dyrektor departamentu zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego, u podstaw jej powołania do życia leżał problem związany z obowiązkiem dostosowania szpitali do wymaganych standardów.

Spółka zarządza obecnie inwestycjami w siedmiu lecznicach wojewódzkich. Do końca 2013 r. podpisała 458 umów w ramach programu inwestycji dla szpitali marszałkowskich, zawierając łącznie kontrakty na kwotę ponad 385 mln zł.

- Wartość "Programu inwestycji rozwojowych i modernizacyjnych dla szpitali wojewódzkich na lata 2009-2016" wynosi ponad 900 mln zł - finansowanie pokrywa w połowie samorząd,  drugą połowę stanowią środki z kredytu Europejskiego Banku Inwestycyjnego, którego spłata rozłożona jest na kilkadziesiąt lat - informował w czasie wspomnianego spotkania Aleksander Szczęsny, prezes zarządu Kujawsko-Pomorskich Inwestycji Medycznych Sp. z o.o.

Pierwsze koty za płoty
Podobnym tropem poszedł samorząd województwa łódzkiego. W listopadzie 2013 r. tutejszy sejmik podjął uchwałę, w której wyraża zgodę na powołanie do życia spółki Inwestycje Medyczne Łódzkiego. Ma być ona realizatorem zadań własnych samorządu wojewódzkiego w zakresie promocji i ochrony zdrowia.

- Wobec dużych potrzeb inwestycyjnych placówek ochrony zdrowia podległych samorządowi oraz ograniczonych możliwości finansowych województwa, władze samorządowe podjęły decyzję o powołaniu spółki IMŁ, która zajmie się przede  wszystkim realizacją zadań inwestycyjnych. W naszej ocenie stanowi to szansę na zrealizowanie niezbędnych inwestycji - stwierdza Magdalena Mrozik, zastępca dyrektora departamentu polityki zdrowotnej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego.

Na razie o korzyściach płynących powołania IMŁ trudno jeszcze mówić. 13 sierpnia spółka ogłosiła pierwsze postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na dostawę 2 tomografów komputerowych wraz z instalacją i ich uruchomieniem, dostawę aparatu USG oraz mebli medycznych. Termin składania ofert upłynie 22 września.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH