Drożej w sanatoriach

Wzrosną stawki maksymalne opłaty uzdrowiskowej.

Opłaty lokalne oraz stawki tych opłat wynikają z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.

Podobnie jak w przypadku podatku od nieruchomości i od środków transportowych stawki maksymalne co roku się zmieniają. Określa je w obwieszczeniu minister finansów. Z obwieszczenia z 3 sierpnia 2009 roku w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2010 roku wynikają limity, które są wiążące dla rad gmin.

Oznacza to jedynie, że rada gminy nie może uchwalić stawek wyższych. Zdarza się jednak, że rady gmin w ogóle nie zmieniają stawek opłat obowiązujących na ich terenie. Z drugiej strony opłaty lokalne mogą rosnąć z roku na rok wielokrotnie. Jeżeli dochody gmin maleją, można się spodziewać, że rady gmin podejmą decyzje o podwyższeniu stawek opłat.

Jak wynika z obwieszczenia ministra finansów, stawka opłaty miejscowej w miejscowościach posiadających korzystne właściwości klimatyczne, walory krajobrazowe oraz warunki umożliwiające pobyt osób w tych celach nie może przekroczyć w 2010 roku 1,93 zł dziennie, zaś stawka opłaty miejscowej w miejscowościach posiadających status obszaru ochrony uzdrowiskowej nie może być wyższa niż 2,76 zł dziennie, a opłaty uzdrowiskowej – 3,82 zł dziennie.

Dla przykładu, na początku grudnia 2009 roku, radni Ciechocinka podnieśli opłatę uzdrowiskową dla kuracjuszy. Osoby przebywające tu dłużej niż dobę, będą musiały zapłacić w sezonie (od kwietnia do końca września) 3,5 zł, w pozostałe miesiące 3 złote za dzień.

Stawka opłaty uzdrowiskowej w Ciechocinku w stosunku do tegorocznych opłat jest wyższa o ponad dziewięć procent, natomiast niższa od wspomnianej maksymalnej stawki, którą na przyszły rok określono w wysokości 3,82 złotego.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH