W latach 2007-2013 do wykorzystania przez polski system ochrony zdrowia zarezerwowane jest 1,5 mld euro unijnych dotacji. Po ogłoszeniu przez rząd planu B, pojawiła się wątpliwość, czy SPZOZ-y przekształcone w spółki nie będą musiały zwracać tych środków.

Wiceminister zdrowia Mariola Dwornikowska zapewniła, że placówki, które przekształcą się w spółki ze 100-procentowym udziałem samorządów, mogą nie obawiać się negatywnego scenariusza. Okazuje się jednak, że interpretacja przepisów dotyczących zasad wykorzystania unijnych pieniędzy, nadal nie jest do końca jednoznaczna.

Zapytaliśmy dyrektorów szpitali, czy takie stanowisko Ministerstwa Zdrowia rozwiało ich wątpliwości.

Renata Jażdż-Zaleska, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Niepublicznych Szpitali Samorządowych (OSNSS), po lekturze komunikatu resortu uważa, że rzeczywiście, kłopotów – jako beneficjenci środków Regionalnego Programu Operacyjnego – nie będą miały te szpitale, które przekształcą się w spółki będące w pełni własnością samorządów. Jak przekonuje, najważniejsze jest, aby w tych samych budynkach była prowadzona ta sama działalność medyczna, na którą szły środki z UE.

Ostrożnie z tą korzyścią

– Problem pojawi się wtedy, kiedy samorząd będzie chciał zdywersyfikować udziały czy akcje swojej spółki. Na razie mamy w tej kwestii tylko oficjalną informację, sądzę jednak, że niebawem ukaże się w tej sprawie jednoznaczne i wiążące stanowisko ministra rozwoju regionalnego – mówi Renata Jażdż-Zaleska.

Możliwość skorzystania z unijnego wsparcia dla wielu jednostek, które miałyby skorzystać z przekształceń według rządowego wariantu B, to „być albo nie być”. Na przygotowaną dla nich kwotę składają się m.in.: Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko (411,7 mln euro), Kapitał Ludzki (105 mln euro), 16 regionalnych programów operacyjnych (720 mln euro) oraz szwajcarsko-polski program współpracy (35 mln CHF).

Każdy z programów określa inny cel, na który uzyskane środki mogą być przeznaczone. Np. Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko pozwala na pozyskanie środków m.in. na ratownictwo medyczne, w tym na rozbudowę, remont i doposażenie szpitalnych oddziałów ratunkowych i szpitalnych lądowisk dla helikopterów.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH