Dorota Gardias: to są strajki o przestrzeganie prawa

Na Podbeskidziu, w pięciu szpitalach trwa strajk pielęgniarek. Dorota Gardias twierdzi, że chodzi o przestrzeganie prawa.

W czterech placówkach dyrektorzy nie prowadzą żadnych rozmów ze strajkującymi. Tylko w Wojewódzkim Szpitalu w Bielsku-Białej, dyrektor rozmawia z protestującymi pielęgniarkami. Jak powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl Zofia Lubecka – przewodnicząca organizacji zakładowej Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w tym szpitalu, rozmowy zostały jednak przerwane do godz. 14.00 w poniedziałek. Strajku głodowego pielęgniarki nie przerwały.

Strajkujące pielęgniarki odwiedziła Dorota Gardian – przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

– To są strajki o przestrzeganie prawa. O podwyżki gwarantowane ustawą z 2007 roku – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Dorota Gardias. –  Do strajku nie powinno dojść, bo od trzech lat obowiązuje art. 59 a o zoz-ach. Prawdą jest jednak, że niektórzy dyrektorzy w związku z tym w sposób całkowicie uznaniowy dzielą środki, zwiększając jednym grupom zawodowym wynagrodzenie o 200 proc., a innym o 5 proc. A Ministerstwo Zdrowia sankcjonuje obecną sytuację i nie chce wprowadzić jednoznacznych przepisów.

A przecież dyrektorzy szpitali, postępując niezgodnie z duchem ustawy, łamią prawo. Dorota Gardias zastrzega, że nie dotyczy to wszystkich szpitali. W wielu placówkach te 40 proc. różnicy pomiędzy kontraktami w roku poprzednim i bieżącym dzielono sprawiedliwie.

Czy w obecnej sytuacji finansowej podbeskidzkiego strajkujące pielęgniarki mają szansę wywalczyć podwyżki? Dorota Gardias odpowiada:

– Przecież dyrektorzy tych placówek mieli trzy lata na to, by dostosować się do obowiązującego prawa. Żadna więc pora nie byłaby dobra.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH